Deze pagina is uitsluitend bedoeld voor het team van trainers en teamcoaches van Rake Vragen. Laat het ons weten als je hier per ongeluk bent terechtgekomen, dan kunnen we de juiste actie nemen.

Inwerkdag 14 februari

Hoe leuk kun je het hebben? Om op Valentijnsdag bij elkaar te zijn, kennis te maken en in te werken op Rake Vragen. 

Op de inwerkdag heb ik de inhoudelijke basisconcepten van Rake Vragen met je doorgenomen. Misschien meer of anders dan je wilde maar ik vond het belangrijk hier mee te starten. Het meeste hebben we op kunnen nemen. Dat vind je hier op deze pagina. 

De opnames kun je in video bekijken, als audio luisteren of het transcript lezen. Het transcript is door AI gemaakt, er staan gruwelijk veel fouten in, daar moet je wel even doorheen kunnen lezen 😉

1 aanleiding: ruimte

Video

Audio

Transcript

[00:00:00]

Ik vind het ook leuk dat Bionda en Jezet hier zo omweer zijn zitten, dat het zo op mezelf gaat, dat misschien wel iets pers is. In het najaar [00:00:10] zijn we op reis geweest met een aantal collega’s om te kijken wie kan er instap in raken vragen. En toen deden we ook opstellingen te doen, ik noemde me [00:00:20] advidante, dus dat vind nu ook gelijk zo goed.

En dat was ontstaan Omdat [00:00:30] ik in april samen met mijn man een huis in Finland gekocht heb. Ik doe even de historie hoe het kan is dat je hier zit. [00:00:40] In april heb ik samen met mijn man een huis in Finland gekocht, dat echt fantastisch is. En toen dacht ik ik wil meer ruimte hebben zodat ik meer in Finland kan zijn.

En eigenlijk [00:00:50] kreeg ik minder en minder ruimte omdat ik bezig was het werk uit te voeren en de mails bij te houden. En ik was voor m’n gevoel altijd aan het rollen. En ik had ook [00:01:00] bedacht, of ik ben ook gaan geloven dat ik dingen alleen moest doen. En ik ben nu 51, dus ik vond ook eigenlijk dat dat als klaar was.

Toen dacht ik, hoe kan ik [00:01:10] meer ruimte maken? Monique is al een succesverhaal zeg maar. Dat loopt altijd mooi, anders had het ook echt niet [00:01:20] gegaan. Monique doet het Open Inschrijvingsaanbod, dat doen wij samen. Samen als in, we kiezen wie doet welke lichting en Monique doet het gewoon [00:01:30] helemaal zelfstandig.

Het gaat echt fantastisch, het wordt echt super goed geaccepteerd. Mooi! Ja, het is echt. Wanneer ik begin dacht ik altijd wel, gaan mensen wel bij Monique af willen inschrijven? Ja, [00:01:40] natuurlijk. Nu zijn er mensen die het liever van Monique Lees hebben dan van mij, nou dat is echt fantastisch. Het heeft lang geduurd voordat ik Monique gevonden had.

Ik was al lang aan het scannen, waar [00:01:50] vragen mijn klanten mij op en wie matcht daarmee?

Maar dat is al een paar jaar geleden en nu nog steeds was [00:02:00] het gewoon steeds te veel. En in het najaar ben ik bezig geweest met Els en met Fatma en met Nina, met Bionda en met Lisette. [00:02:10] Met een beetje hulp van Demian, die ik met Burg niet misschien ken, om te kijken hoe kan ik een deel van Raken vragen of kopen Zodat ik het niet meer alleen [00:02:20] hoef te doen.

En uiteindelijk ben ik met Lisette en Bionda dat overheen gekomen. Dus zij, ik vertel maar gewoon zoals het is, want ik hou ook niet van geheimen. Dus zij hebben zich ieder [00:02:30] voor 15% ingekocht De rest zit nog bij mij. En we kijken hoe zich dat de afgelopen jaren ontwikkelt. En dat betekent eigenlijk dat het voor mij voelt als Ik heb gewoon een heel [00:02:40] nieuw bedrijf.

Er gebeuren hele nieuwe dingen. Er gebeuren ook de klassieke dingen die ik altijd als voorbeeld geef in een van de uitleggen. Dat je dan, als er iets groots gebeurt dat je dan terugzakt [00:02:50] in efficiëntie Dat dingen die eerst met mezelf gingen, gaan dan niet meer met mezelf. Echt super grappig. Kan ik nog betrekken.

Dus er ontstaat iets nieuws. Het is eigenlijk een moment [00:03:00] oprecht waar ik helemaal hartstikke welkom in het veld. Want het nieuwe geeft ook een ruimte Om het [00:03:10] breder te delen en als we zien wat er nu aan ons trekt en de vragen die we krijgen, wij gaan straks heel veel werk hebben. [00:03:20] Veel meer dan we willen en veel meer dan we aankunnen.

Dus we zijn echt heel blij dat je er bent.

2 check in: onze ja's

Video

Audio

Transcript

[00:00:00] Ik heb ja gezegd op ieder van jullie, want ik ben heel precies geweest wie kan hier wel bij en wie kan hier niet bij. Er zijn mensen geweest die hebben hun hand [00:00:10] opgestoken, hebben we ook een paar discussies over gehad, wel of niet. Ik heb een aantal keer ook echt nee gezegd maar ik zeg ja op jou, op ieder van [00:00:20] jullie.

Omdat jullie volwassen vrouwen zijn. Dus geen meisjes, maar vrouwen. Dus dit werk, wat er in de lucht hangt kan ook een beetje in de [00:00:30] toekomst wezen. Zo voelt het af en toe. Dit werk vraagt gewoon vrouwen. Gewoon toffe vrouwen die weten wat het is om vrouw te zijn. En dan niet met nageltjes en make-up Dat mag ook, maar [00:00:40] dat is niet wat ik bedoel met vrouw zijn.

Jij hebt een lipstift opgegeven. Nee, dat is niet wat ik bedoel met vrouw zijn.[00:00:50]

Ook geen mannen er zijn ook een paar mannen die zouden hier ook graag zijn, dat gaat ook niet. [00:01:00] Er moet nu in deze fase, waar we nu zijn, is het alleen met volwassen vrouwen, ook vrouwen die ook ontwikkeld zijn [00:01:10] en hun eigen stem en hun eigen stijl hebben. Dus wij zijn geen van al hetzelfde net zoals jij en ik niet hetzelfde zijn.

Maar we bewegen wel in hetzelfde veld. En dat is [00:01:20] interessant. Dus dat is wat er nu ontstaan is. Dankzij jouw aanwezigheid. En dankzij jouw aanwezigheid. En dat lijkt me [00:01:30] fantastisch om dat verder met elkaar te verkennen. Baafke is er niet. Die had werk staan vandaag. Daarom neem het op. En ook [00:01:40] zodat we zelf nog eens terug kunnen kijken als dat nodig is.

Mijn idee voor deze vijf dagen is dat het eigenlijk een soort van inwerkenprogramma is. Ik wil jullie graag inwerken [00:01:50] in wat is Rakenvraag eigenlijk. Want het gaat allang al niet meer om die zin met de vraagteken erachter. Het is echt iets heel anders geworden. Het staat echt op zichzelf. [00:02:00] Het idee van de inwerkdagen is dat door het inwerken jij straks met ons of namens ons of vanuit ons opdrachten kunt doen [00:02:10] Je hoeft geen acquisitie te doen, want we hebben al zat werk.

En natuurlijk als je ergens over struikelt hartstikke leuk. Als je denkt het past hier goed in, dan pakken we het samen op. [00:02:20] Dus de gedachte is dat wij met z’n drieën zorgen voor de opdrachten. Dat als er een opdracht is, dan vraag ik denk je dat het wat voor is? Heb je er zin in? Als je dan ja [00:02:30] zegt, dan bereiden jij en ik het samen voor.

Jij voert het uit als je tegen dingen aanloopt. Je klopt tegen dingen aan. Dan [00:02:40] denk ik niet dat je niet goed bent in je werk. Dan denk ik, oh wat lekker professioneel wat heerlijk dat we het er zo aan kunnen hebben. En Lisette en Bionda, die doen het sales en [00:02:50] het accountmanagement en alles wat erbij hoort.

En nog veel meer dan dat, maar zeg maar in de positionering. Is dat ongeveer wat we denken dat het gaat worden? Laat ik het nog maar precies [00:03:00] zeggen. Willen jullie iets aanvullen?[00:03:10]

Ik heb heel veel plezier gehad in het bedenken van wat wil ik dan graag overbrengen en waar gaan we het over hebben met elkaar. Ik kan [00:03:20] het me voorstellen. Vandaag wil ik een aantal basisbegrippen doornemen. Daarom is het de tweede reden om het op te nemen, omdat ik denk dat je het [00:03:30] een paar keer door moet nemen Wij doen echt een aantal dingen anders dan wat je geleerd hebt bij andere opleiders.

Het heeft echt een ontwikkeling doorgemaakt waardoor het [00:03:40] een andere positie gekregen heeft. Volgende keer hebben we het over je lijf, dus wat doe je nou eigenlijk met je lijf Ik heb Monique gevraagd om die [00:03:50] dag te leiden. Ze weet nog niet wat ze gaat doen, geloof ik. Hoeft ook nog niet. Maar ik heb Monique dat gevraagd ten eerste omdat Monique dat echt honderd keer deed.[00:04:00]

En ten tweede omdat ik het ook passend vind, omdat je al zoveel gedaan hebt. Dus het is ook lekker om niet alleen naar mij te kijken maar ook om van Monique te leren. [00:04:10] Zodat je niet alleen maar iets gaat doen, maar dat je voelt, oh ja hier zit ruimte en in die ruimte is daar mijn plek. Dus ik hoop dat [00:04:20] je dat wilt doen.

De derde gaan we dus gewoon spelen met vragen, want dat is natuurlijk wel het bedrijf heet raken vragen Je moet wel even [00:04:30] dat goed kunnen zeggen, er is wel wat mee zeg maar. We gaan nu naar de

[00:04:40] trainersperspectief en begeleidersperspectief. Even een aantal dingen wil ik je daarin meegeven. Als je het gevoel hebt dat je denkt het is eigenlijk voor mij nog te dun, ik durf nog [00:04:50] niet gemakkelijk genoeg bij een opdrachtgever daarmee aan te komen, dan ben je van harte

[00:05:00] Het is belangrijk dat je voldoende uren gedraaid hebt zodat je het ook echt comfortabel vindt Dan eind mei wil ik [00:05:10] graag onze kernoefeningen doen. Ik heb vorig jaar 50 online modules opgenomen met 50 elementen van hoe wij [00:05:20] werken. Die heb ik ook vertaald vervolgens naar de programma’s, daar zijn jullie voor een deel van geweest.

We hebben eigen oefeningen. Ik heb daar ook oefeningen bij gemaakt omdat ik dacht, [00:05:30] bij elk element wil ik een eigen unieke oefening. Dus we hebben van alles. Ik heb iets gemaakt met jolschijf ik heb iets gemaakt met een envelop met zegels ik heb iets gemaakt in een [00:05:40] blikje. Dus ik heb heel veel verschillende vormen gemaakt.

De kistjes van kwaliteit van aanwezigheid, dat echt, zeg maar zoals een chef een signature dish heeft, [00:05:50] hebben wij gewoon echt oefeningen, echt typisch van ons. Ik heb afgelopen maandag en dinsdag getraind met iemand van het Hellingen Instituut. Ik heb een mix van die [00:06:00] oefeningen gedaan. Alles wordt gekopieerd.

Het is echt verschrikkelijk. Ik stond bij het whiteboard [00:06:10] daar met het opstellen, dus we deden een opstemmingsoefening. Zij doen echt alles via opstellingen dat is echt ouderwets hoor. Maar goed, zij doen alles via opstellingen En je [00:06:20] kijkt of naar de grond Of je kijkt naar een tafel. Maar je hoofd is altijd zo.

En die whiteboards, die laten je zo kijken. Dus die brengen jou in een [00:06:30] volwassen positie. Het doet echt iets anders in je opstemming. Dus zij zag hoe goed dat werkte. En zij hebben een nieuwe locatie in Rolde. Oh nu [00:06:40] ga ik wel even kijken of we dat in Rolde ook kunnen doen. En ik, oh! Dus ik zei tegen haar, dat zou ik gewoon niet zo tof vinden.[00:06:50]

Maar je inspireert me en je hebt niets te zeggen over waar de inspiratie naartoe gaat. Dat deed mij echt verschrikkelijk zin, want ik heb hier geïnvesteerd in eigen [00:07:00] vormen eigen taal En ik denk, ja lekker makkelijk zo. En natuurlijk, we staan op elkaar schouders enzo. Dit voel ik een beetje vies. Dus wij hebben echt eigen vormen, we hebben eigen [00:07:10] taal.

Ik ga alles open met je delen. Ik ga me absoluut niet inhouden. Jullie zijn eigen. Maar ik heb je daarom wel gevraagd om een ruimhoudingsverklaring. [00:07:20] Dit is ons kapitaal en ons werk zeg maar. En de laatste keer wil ik het hebben over onze klanten. Ik [00:07:30] denk dat ik gewoon een paar klanten ga uitnodigen en dat ik jullie dan los laat brengen.

Dat we dan wat we hiervoor gedaan [00:07:40] hebben los laten op onze klanten en mijn intentie is eigenlijk Dat ik dan ook een beetje ga bijsturen, ik zeg ja zo doe jij dat niet of [00:07:50] je zou nu ook daar een nadruk op leggen. Dus mijn intentie is hier, het is een inwerksprogramma echt wel om ook gewoon te trainen.

Dus ik neem ook de ruimte om te zeggen ik heb liever dat je zus of [00:08:00] ik heb liever dat je zoon doet.

Dat is wat ik vandaag me opdraag te doen heb en dan [00:08:10] ja de beroemde is natuurlijk waar ik je ja heb gezegd door hier te zijn. Ik wil graag daar een korte inzetronde van maken, want ik heb echt heel veel wat ik hier zo wil brengen. [00:08:20] Dus eh, bedankt dat.

Zal ik beginnen? Ja [00:08:30] ja, ja. Daar ben ik van. Ik zeg ja, op eh…

Omdat ik het echt ook [00:08:40] voel dat het eerste dat ik tegen ze zet is één van de eerste dingen die ik zei van hoe tof is het als we mensen kunnen ontzetten. Ja, klopt. En het is nog geen zes weken later en daar zijn [00:08:50] jullie dus. Yes!

Ik ben Monique, dat wil ik eerst even zeggen. [00:09:00] Ik zeg ja op het verder uitdragen van rake vragen. Op de vergroting. Natuurlijk een beweging die er wel was en die echt [00:09:10] mega aanvoelt. Ik zal niet, waarschijnlijk niet bij alle dagen aanwezig zijn, omdat ik zelf al training geef dus ik heb wel behoorlijk mijn lichaam al zo bedacht.

[00:09:20] Maar ja, dan ontwijfel ik toch een beetje dat ik er bij ben. Dus ik heb je aangezegd echt op vergroting van [00:09:30] dit waar ik al in ben. Ik ben Fatma. Ik zeg ja eigenlijk op de verandering die we met z’n allen teweeg gaan brengen Dat we overal [00:09:40] gepositioneerd worden en dat we zo langzaam de boel gaan veranderen waar we het net over hadden.

En dat voor onze eigen talenten Ik voel ook dat daar.[00:09:50]

Ik ben Judith, de laatste training die ik van Sits heb gehad was modern systemisch werken. Daar heeft ze mij een figuurlijke schop onder [00:10:00] mijn kont gegeven Ze heeft gezegd, ga het nou eens gewoon doen, zo heb ik hem vertaald hè. Dus ik mailde Sits een tijd geleden met, ik ga het doen, ik ga mijn eigen [00:10:10] training geven.

Eindelijk, finally, die schooldirecteuren waar ik zo mee bezig ben zitten dadelijk voor mijn neus. En vervolgens kwam de mail erachter, nou wil je dan ook [00:10:20] bij ons iets doen en daar heb ik volmondig ja gezegd. Om gewoon die stap verder te kunnen maken. Dus mijn dank. Ik heb gister zo aan je gedacht, ik [00:10:30] werkte met een groep van acht auditoren van een groep bijzinsscholen.

En ik dacht, het ging hartstikke goed het was hartstikke leuk, maar ik dacht, hoe tof zou het zijn als ik dit met Judith had [00:10:40] gedaan.

Wat mij betreft is dat ook onderdeel van het inwerkprogramma dat ik ga kijken [00:10:50] in het werk wat ik in de agenda heb staan. Dus jij richt je op onderwijs. Volgt het onderwijs ding, ga ik je bellen en zeg ik, wil je met me meegaan [00:11:00] als onderdeel van het inwerkprogramma dat we dan in de praktijk Ja. Ik heb er heel veel voor.

Dat [00:11:10] voelt goed. Els, ik zeg ja tegen mezelf om hier te zijn precies op de manier zoals ik ben. En ik zeg ja tegen het potentieel [00:11:20] wat ik al vijf jaar voel En nou nou man ik moet naar buiten wachten. En nu ik zo zie groeien, dan zeg ik echt dikke ja voor iedereen en alles waar [00:11:30] we naartoe gaan. Dan denk ik wauw ja.

Ik ben Lieke. Waar zeg ik ja tegen? [00:11:40] Meerdere dingen die in mij opkomen. Verkennen, creëren, systemisch werk en onderdeel willen zijn van.[00:11:50]

Ik ben Nienke. Ik ben hier omdat ik ja zeg tegen ideeën van jouw positie. Die is voor mij van belang geweest. Ik zeg ja tegen [00:12:00] vergroten en ik zeg ook ja

Om nu met sterke kwetsbare vrouwen iets te kunnen doen. [00:12:10] Ja. Ja. Ik zeg ook ja tegen de zeester. Ja dat klopt. [00:12:20] Mijn laatste opleiding met Siets gaat over vrouwen zijn, dat gaat over sterk, dat gaat over een expansie [00:12:30] Dus dat is onze gag van zeg maar, het was wel kei zin doen, zo. Het is wel een beetje ondertiteling.[00:12:40]

Wat was je laatste beleiding? De intentie. Ik [00:12:50] Marije. Ik heb ooit op de inhoud ja gezegd. Vervolgens ja op siets gezegd. Ik ga aan van jou. [00:13:00] En ik zeg met heel veel liefde ja op wat er nu aan de hand komt. Ik vind het versterkend, het werkt echt niet, [00:13:10] het voelt uplifting en daar zeg ik heel graag ja tegen.

Ik ben Bionda en gisteren [00:13:20] had ik echt zo’n stapel dossiers op m’n bureau liggen en al onze klanten van het verleden en de toekomstige klanten die ik al heb [00:13:30] uitgenodigd En ik denk, ik ontmoet jullie vandaag en ik zit al, oh ik heb gisteren zo’n leuke klant een pakket gestuurd een bewegingsscan, zou je er mooi passen?

Dus [00:13:40] daar heb ik ja tegen gezegd om jullie beter te leren kennen, om onze klanten van goede professionals te voorzien. Systemisch, dat in het veld. [00:13:50] Daar zeg ik ja toe. En het is grappig Bionda, want met dat je het aan het vertellen was, zie ik jou dit met je ogen doen. Alsof je gelijk als kenten [00:14:00] roetje erdoor gaat.

Klopt ik heb het dus al gezien. Ja hè? Ja.

Over waar je mee bent gestaan Ja heerlijk hè? [00:14:10] Vertalend ja. Ja, dus die combinatie waar je mee gestaan Ja fijn. En dat is precies van waaruit we werken. Ja. Ja Dus natuurlijk is er [00:14:20] een plan en natuurlijk hebben we grenzen enzo, maar deze fijngevoeligheid, dat volledig vertrouwen inzetten, dat is eigenlijk het belangrijkste waar we aan putten zeg [00:14:30] maar.

En dan wil je vast nog veel meer van elkaar weten, maar dat laat ik even. En daarmee is het wat mij betreft ook gelijk een [00:14:40] exercitie in, hoe kan ik hier volledig zijn? Zonder dat ik precies weet met wie ik te maken heb of wat hun achternaam is of of ze graag [00:14:50] trainen of coachen of dat ze liever andere dingen doen.

3 bandbreedte als professional

Video

Audio

Transcript

 [00:00:00] Ik heb eigenlijk vijf inhoudelijke elementen die ik graag met je wil doornemen vandaag. Dit zijn wat mij betreft de basisbegrippen. [00:00:10] Monique geeft zelf ook de trainingen, dus vul me vooral aan waar jij dat gepast vindt dan wordt het alleen maar rijker. Els is tientallen keren mee geweest als [00:00:20] spaceholder, dus die heeft dit allemaal ook al tientallen keren gehoord.

Dus Els, als je nog iets hoort dat je denkt ik mis de geweld of is het een andere balans Vul het gewoon in. Ik neem het [00:00:30] op, ik hoop dat het goed hoorbaar is, dat weten we nog niet, want ik heb het nog niet eerder zo gedaan. Dan laat ik een transcript maken van alles wat ik zeg. En die video kun je dan ook nakijken.

Maar [00:00:40] misschien is het ook een lekker idee voor jezelf om aantekeningen te maken. Heeft iedereen papieren zo, anders ga ik even… Ik luister graag. Ja luister graag Helemaal [00:00:50] goed. Heb jij een eigen boekje? Cedra? Ja Nog meer? Nog meer? Ga [00:01:00] jij? Ja.[00:01:10] [00:01:20]

Ik doe het verhaal over beweging, bandbreedte en verbinding alsof jullie me voor het eerst horen, [00:01:30] alsof jullie een groep zijn. Het is een framing die ik bijna altijd aan het begin doe, omdat het helpt om wat [00:01:40] collectieve taal en wat horen te hebben. Ik probeer het woord systemisch zo min mogelijk te gebruiken Omdat ik niet wil dat systemisch centraal [00:01:50] komt te staan, want wat wij systemisch noemen is slechts iets dat dient.

En dan is dit wel systemisch, is dit niet systemisch, mij boeit het niet, als het je helpt ben [00:02:00] ik blij. En sommige mensen, zeker als het voor het eerst wordt gemaakt, is er systematisch van. Moet bekennen heb ik zelf ook gedaan, helemaal in het begin. Wat is dat voor [00:02:10] een raar woord, dus ik wil dat begrip niet te centraal zetten.

En in de stijl van Rake Vragen gaat het enorm over de ervaring in het hier en [00:02:20] nu. Dus wat maak ik hier en nu mee en wat herken ik in mijn eigen leven en in mijn eigen lijf. Toen ik net begon met mijn allereerste [00:02:30] workshops, toen was ik volgens mij niet eens klaar met de opleiding, toen begon ik uit te leggen over de principes ordening uitwisseling en compleet Dat is de [00:02:40] meest makkelijke ingang om systemisch te doen.

Dat is ook lekker, want je hebt altijd lekkere voorbeelden en kwartjes en zo. Maar het helpt niet. Want dan weet je dit allemaal. [00:02:50] En dan. Dus ik begin eigenlijk helemaal nooit daar. En met een onervaren groep doe ik dat zelfs liever niet. En alleen maar als het er echt om draagt [00:03:00] Dus gisteren vroegen ze me steeds want het ging heel erg over plek Dus zij waren auditor bij een basisschool, maar zij auditen hun collega’s.

Dus zij [00:03:10] waren zelf altijd directeur van een basisschool en waren collega’s aan het auditen. Dus dat snap ik dat daar plekken gewoon een super belangrijk ding is. Oorsprong was daar ook belangrijk [00:03:20] omdat zij als auditorclub ooit ingezet waren om aan te tonen hoe slecht het was. Om bewijs te creëren voor het bestuur en inmiddels waren [00:03:30] ze doorontwikkeld en was dat Dan was ik meer voorwaarts georiënteerd.

Maar ze hadden nog wat last van die reputatie. Dus dan helpt het gewoon om iets te zeggen over oorsprong en over hoe je daarmee [00:03:40] kunt werken Maar liever doe ik dat eens niet. Dus liefst begin ik hier. En dan begin ik te vertellen dat het eigenlijk heel simpel is. [00:03:50] Omdat alles wat niet door mensen gemaakt is, is altijd in beweging.

Als je naar buiten kijkt niets van wat daar is, is morgen nog hetzelfde [00:04:00] En als je kijkt naar het allerkleinste systeem een atoom, doe ik altijd even zo, met een kern van protonen en neutronen en een schil van elektronen Die [00:04:10] elektronen zijn altijd in beweging. Die bewegen echt supersnel. Belangrijk om te noemen.

Supersnel. Dan de aarde waar we op leven, [00:04:20] die is ook in beweging. Die draait om haar as. Maar niet alleen draait ze om haar as, ook de aardplaten zijn ook in beweging IJsland nog steeds heel veel [00:04:30] ellende van. En die aardplaten die bewegen echt heel langzaam, dus die elektronen heel snel maar die gaan heel langzaam.

Misschien een paar millimeter per jaar maximaal, maar als [00:04:40] het dan ergens tegenaan botst of scheurt, dan krijg je dus die voor elkaar. En de aarde draait niet alleen om de as, de aardplaten, maar ook draait ze om [00:04:50] het zon. Dus het allergrootste wat we kennen, het melkwegstelsel, is ook voortdurend die beweging, het aan het krimpen en aan uitdijden.

En die bewegingen zijn niet willekeurig. [00:05:00] Dus de planeten die om de zon draaien die draaien, hebben patronen van banen En die patronen zijn gebaseerd op de massa, de afstand en de [00:05:10] snelheid. Hoe zwaar ben je? Hoe ver ben je? En hoe hard ga je? En die drie factoren die bepalen de baan. Dus ik vind dit [00:05:20] interessant.

En eigenlijk, in die atoom zie je precies hetzelfde Dus die heeft een kern van protonen en neutronen de protonen zijn positief geladen, de elektronen zijn negatief geladen. [00:05:30] En dan komt de ene atoom de andere atoom tegen en dan zegt ze, hoeveel heb jij er in je kern? Dan krijg je van mij een elektron. En dan verandert dus eigenlijk de samenstelling, dan is het [00:05:40] niet meer hetzelfde wat het was.

Alles wat niet door mensen bedacht is, Is voortdurend in beweging. Ook ons lichaam. Ik heb weleens een [00:05:50] keynote gedaan voor 200 artsen, dat is niet waar, dat verzin ik erbij, maar ik heb weleens een keynote gedaan voor 200 artsen en heb ik ze gevraagd, vertel me, wat staat er stil in je lichaam? Toen gingen ze allemaal [00:06:00] nadenken want ze wilden allemaal het goede antwoord.

Ja, niks Alles is in beweging. Elke cel is voortdurend aan het [00:06:10] Krimpen of aan het uitzetten aan het uitwisselen zichzelf aan het vernieuwen, over zeven jaar heb je weer een volledig nieuw lichaam al die cellen zijn er nog niet, niets staat [00:06:20] stil. Dus, zeg ik met mijn moeder verstand, beweging is meer natuurlijk dan stilstand.

En als iets tegen de [00:06:30] natuur ingaat, kost het meer energie Dus ik ben van nature introvert. Ik ben vorige week naar een borrel geweest van de vereniging de Fins-Nederlandse [00:06:40] Kamer van Koophandel. Daar ben ik lid van. En die had een presentatie. Ik ben naar Den Haag gereden om daar die presentatie bij te houden.

Maar vooral om een beetje te netwerken, want ik hoop [00:06:50] niet dat ik dat ook ooit een beetje werk heb in Fins Dat lijkt me hartstikke leuk. En ik kom daar aan op die borrel. Ik ben ervoor naartoe gereden. En er zijn ongeveer 30 mensen en [00:07:00] ze spreken allemaal Fins met elkaar. En de voertuig is Engels maar ze spreken allemaal Fins Ik ken niemand.

Zij kennen elkaar allemaal. En het voelt alsof ik ergens, dat er een [00:07:10] bubbel is en dat ik niet in die bubbel kan komen. Dat is het gevoel wat het geeft als je introvert bent. Ik heb een presentatie aangehoord. Dat werd gegeven door een investeerder die een hele [00:07:20] analyse had over Trump en de wereldeconomie enzo.

Ik begreep er de helft niet van, maar ik kwam voor de borrel. En toen was ik klaar met praten. En ineens voel ik dit. Ik stap in de auto en ik rijd weg [00:07:30] Dat is wat introverts doen. Ik ben eigenlijk tegen mijn natuur ingegaan. Als je extra ver bent in hoe dit verhaal aanbeent, dan, jemig, dat is [00:07:40] belachelijk.

Hoezo? Want het is superleuk. Ja, dat is ook superleuk maar het gaat tegen mijn natuur in. Het kost me bakken met energie. Dus ik moet andere vormen verschillen. Dat bij [00:07:50] mij natuur hoort. Hier maak je natuurlijk je eigen variant van. Dus dat kost heel veel energie. Dus het is eigenlijk heel simpel. Het enige wat je hoeft te [00:08:00] doen, Dus waar is er per ongeluk stilstand ontstaan?

Want de stilstand zorgt dat je energie besteedt aan iets dat niet vooruit komt. Dus ik hoef [00:08:10] nooit meer te begrijpen, jij hoeft ook nooit meer te begrijpen hoe je precies de vooruitkomst stelt. Je hebt helemaal niet alle details nodig, alle ellende, alle voorbeelden, alle drama’s, helemaal niet nodig. [00:08:20] Het enige waar je naar luistert is waar ervaar ik stilstand.

En dat maakt niet uit of je naar een gegeven moment bent of coach of trainer of moeder of partner. Waar ervaar ik stilstand [00:08:30] Want wij mensen zijn echt geniaal goed in het creëren van stilstand. Gek genoeg zijn we de enige soort op aarde die dat doet. Het is geen enkel andere soort die dat [00:08:40] doet. Wij doen het wel.

En hoe doen we dat? Doordat we vinden dat iets op een bepaalde manier moet. Dat we willen dat het zo gaat. Topsporters willen winnen Dat [00:08:50] vinden we allemaal heel fantastisch Maar eigenlijk is het gewoon één groot leven van stilstand. En pas als de topsportcarrière voorbij is, beginnen die mensen een beetje te leven.[00:09:00]

Dus je zoekt je luistert naar waar ik stilstand en dan waar wordt die stilstand nou door veroorzaakt Doordat je ergens mee verbonden bent. [00:09:10] Er is iets belangrijk en het is zo belangrijk dat je vindt dat het zo moet gaan of dat je wilt dat je wint. Dus vanuit die gedachten en die [00:09:20] verbindingen ontstaat die stilstand.

Dus wat je moet doen is dat je op zoek gaat naar hoe is het een met het ander verbonden? Systeemisch werk gaat over het [00:09:30] organiseren van verbindingen. Raken vragen nodigen je uit om de verbindingen die op dit moment dominant zijn, om die te onderzoeken. En dan zeg je, [00:09:40] is er misschien ook een andere verbinding mogelijk?

Dus ik had een leidinggevende, een directeur was dat, en die had [00:09:50] steeds ruzie met haar manager. En toen zei ik, hoe komt het nou dat je steeds ruzie hebt? Vertel eens even iets over de ruzie. Ja, zegt ze, ik ben toch zeker de baas? En ik dacht, [00:10:00] oh, dat is echt wel een gekke verbinding eigenlijk. Zeker in de zorg.

Want ik denk niet dat mensen die in de zorg werken baas zijn. Dus zij was helemaal verbonden met de baas zijn. Dus [00:10:10] ik vroeg aan haar, hoe zou het zijn als je haar directeur wordt? Ze was al directeur hè, in functietitel. Hoe zou het zijn als je haar directeur wordt? Huh? [00:10:20] Nou ja, ik maakte iets heel anders mogelijk.

Mijn vraag had een nieuwe verbinding voorgesteld. Ze accepteerde hem. En wat er gebeurde was, zei ze, dat lijkt me lekker en [00:10:30] ze konden ineens weer uitademen. Want hoe je meet is via je lichaam De informatie over je verbinding gaat via je lichaam Ik noem dat bandbreedte, [00:10:40] dus je zegt, mijn bandbreedte is eigenlijk de toegang die ik heb tot al mijn vermogens, tot al mijn energie, tot al mijn informatie.

En dan doe maar eventjes, met hoeveel bandbreedte ben je [00:10:50] vanmorgen wakker geworden? Was je lekker uitgerust Had je zin in de dag? Of had je moeilijk nacht gehad? Of zie je op tegen de dag? Met hoeveel [00:11:00] bandbreedte ben je opgestaan? Doe het maar even voor. Ja, heel goed. En hoeveel heb je nu? Kijk als het meer [00:11:10] is, good for you!

Want dan heb je gewoon meer te beschikken.

Stel je voor dat je zo leeft. [00:11:20] Doe ik even zo, hè. Maak ik X-impact. Stel je voor dat je zo leeft. Dat je leeft met zoveel bandbreedte. Er zitten dus helemaal [00:11:30] niks tussen. Dan hoef je helemaal niet meer zenuwachtig te zijn. Hoe is dit? Maar niet dit. En dat je zegt, oh ja, alle verschillen mogen er zijn. Dit is hoe we dit [00:11:40] doen.

En binnen dit kader mag je helemaal niet gaan. Dus je hoeft je absoluut niet aan te passen Liever niet zelfs. Want ik weet, als je je aanpast, dan neemt dat bandbreedte Omdat je tegen je eigen [00:11:50] natuur ingaat, dus ik heb liever dat jij helemaal jou bent, zodat jij helemaal toegang hebt tot je eigen bandbreed, dan kunnen wij het leuk hebben met elkaar.[00:12:00]

De ellende van bandbreed is, als je te weinig is, kost wat je wil doen veel meer moeite. Dus als je [00:12:10] heel veel stress hebt, je hebt bijvoorbeeld echt super druk en je hebt nog Dan ga je die mails beantwoorden vanuit deze [00:12:20] interne staat. Wat gebeurt er Dan krijg je gezeik op de mails dienst. Dan komt het net verkeerd over.

Of je krijgt [00:12:30] heel veel antwoorden terug, echt verschrikkelijk, dat jij dat opruimt krijg er alleen maar meer bij. En dan is je [00:12:40] vermogen om dat goed te managen, wordt minder en minder omdat je meer en meer Dit gaat ook bijvoorbeeld over mensen die langdurig in armoede leven. Het is zoveel [00:12:50] stress om weer die post te krijgen, om dat telefoontje te krijgen, of omdat je kind thuis komt uit school en heeft geld nodig voor een [00:13:00] activiteit op school.

Dus het hebben van zo langdurig veel stress kost ongelooflijk veel bandbreedte. Er is wetenschappelijk onderzoek naar gedaan. Mensen die langdurig in armoede [00:13:10] leven worden antoomadon. Dus hun IQ gaat omlaag Misschien kijk je wel eens het programma Steenrijk staat aan. Dan zien we het eigenlijk al voor je neus gebeuren.

[00:13:20] Dat die mensen soms beslissingen nemen dat je denkt. Of overtuigingen hebben die best wel veel stilstand verzorgen. Ik verwijs niks absoluut niet. Het is het [00:13:30] gevolg van veel te veel, veel te lang stress. En zo’n weekje ga ik eventjes een klein beetje ademlijnen. Oh ja, en dan zo’n klein beetje ademruiten.

Dat is [00:13:40] lekker want dan kun je even iets herstellen. Het is voor deze mensen waarschijnlijk niet genoeg. Ze worden niet opgevolgd dus ik weet het niet. Maar ik vermoed dat het niet genoeg is. En dan als [00:13:50] je te lang met weinig bandbreedte leeft, dan gebeurt er dit.

Burn-out. [00:14:00] Dit noemen wij burn-out. Ik ben geen burn-out expert, maar wat ik hoor beschrijven over burn-out is dat mensen blijven proberen blijven proberen en ze zeggen ik heb alles [00:14:10] gegeven en ik dacht niet dat het mij zou overkomen en ineens val ik om. Zonder schijnbare waarschuwing zonder gerechten.

Dat is dit. Hoe wil je herstellen van een [00:14:20] burn-out? Dat is niet heel goed slapen en even goed eten. Nee, een herstel van burn-out duurt veel langer Waarom Het feit dat het zo kan gaan is het [00:14:30] gevolg van de verbindingen die iemand heeft. Omdat iemand is gaan geloven over zichzelf. Ik ben de enige die dit kan.

Zonder mij stoort de boel in. Of het moet op deze [00:14:40] manier. Het zijn allemaal vormen van stilstand. Die allemaal van je wandbreedte nemen. En dus als je burn-out bent moet je eigenlijk één voor één al die verbindingen gaan onderzoeken. En je moet ze [00:14:50] opnieuw organiseren en dan moet je ze even testen. En dan moet je ook nog leven met de pijn dat die verbinding dus blijkbaar niet zo goed is als wat jij altijd gedacht hebt.

Dus het duurt eventjes [00:15:00] voordat je die verbindingen gemaakt hebt. En soms zie je iemand die hersteld is van burn-out. En die dan zegt, nou, nu gaat me dat niet meer gebeuren. [00:15:10] En dan weet je al, oeh dat is even oppassen. Zo zie je het ook in mailadressen. Ik beantwoord de mail twee keer per dag, alleen woensdag en donderdag.

En dat is een [00:15:20] begrenzing, dat begrijp ik. Maar het vertelt me ook dat de nieuwe verbindingen nog niet sterk genoeg zijn. Dus dat er even dat soort hulpstructuren nodig zijn. Het is altijd lastig [00:15:30] bij dit soort uitleggen, want je weet dat er mensen in zaal zijn die een burn-out hebben. Dus je moet ze overeind houden en je moet het aantrekkelijk maken.

Dus dan weet je dat het nog niet sterk genoeg is. Dus dan moet [00:15:40] je nog een beetje bij helpen en steunstructuren geven. En iedere keer als je merkt, oh in die bandbreedte wordt het weer een beetje beter, dan moedig je dat een beetje aan. Dus je bent eigenlijk altijd op [00:15:50] zoek je meet in je lichaam via bandbreedte.

En je bent op zoek naar waar is het ongeluk stil komen te staan. En als je stilstand ervaart Dan ga je schakelen op de laag van [00:16:00] verbindingen Eigenlijk is het heel makkelijk.

4 bandbreedte - beweging - verbinding

Video

Audio

Transcript

[00:00:00]

Hoe organiseer jezelf? Oh ja. Hier heet het op het en je kan hier zijn, dan hoeft niemand jouw gaten te doen. Ja, [00:00:10] dus dat is het gevolg. Het betekent ook dat het vraagt als we met onze groepen werken dat je zelf hier bent. Jullie kennen volgens mij allemaal [00:00:20] die blauwe jurk van mij wel, die ook zo recht is als dit, dus als ik dan hier ga staan, Ik doe het nog een beetje zo, dan heb je visueel ook een groot [00:00:30] beeld van zo ziet het eruit, zo voelt het.

En dan blijf ik even zo staan, ik kijk dan altijd even naar de groep. En als ik echt hier ben, dan gaat de hele groep [00:00:40] hierop intunen. Dus de spiegelneuronen die gaan allemaal aan op dit, en dan kijk ik zo even tevreden. Als je hier niet kunt zijn, want ik weet [00:00:50] natuurlijk ook dat je een beetje hier bent, dan moet je het gebruiken in je verhaal Dus dan zeg je nou ik werd wakker met deze, ik ben nu hier, maar ik had [00:01:00] eigenlijk hier wel eens haar in de kont misschien nog wel even.

Dus je gebruikt wat er ter plekke bij jou realistisch aanwezig is, dus geen verhaaltjes vertellen, als je dit niet voelt kun je niet zo [00:01:10] staan. En ik, op de weg daar naar toe, ben ik eigenlijk altijd alleen maar daar mee bezig Het is er iets wat me hindert om [00:01:20] hier, en wat is dat dan, oh ja, ik vind het geen leuke klant of ik zou thuis willen blijven of ik heb te veel vielen of wat dan ook.

Dus ik ben op de plekken onderweg altijd [00:01:30] aan het doen waar het over gaat, namelijk welke verbindingen heb ik van binnen georganiseerd waardoor ik niet oprecht helemaal zo kan staan en die adresseer ik gelijk en meestal [00:01:40] eindigt het in iets van ach, inmiddels weet je

Ik vind het voorbeeld van [00:01:50] je lijf ook altijd zo, dat jij zo doet. Ik, weet je wel, dat vind ik ook altijd zo mooi Want dan voel je gewoon als [00:02:00] deelnemer, ik ben hier en ik ben tevreden Ik doe het ook altijd Ik ben rond. Dat hoort niet, maar als je deze hebt, gebruik ze. [00:02:10] En ook hier, dat mensen weten dat ik weet dat ik dit heb en ik heb ook hier en dat hebben mensen zelf ook.

Dus ik ben hier zo ontspannen, boom, en ik heb echt een geweldig [00:02:20] lichaam. Maar het stelt ook zo gerust. Het zakt hè? Ik kan gewoon hier m’n buik laten hangen. Wat lekker! Het [00:02:30] stelt echt gerust. Je ziet het in de groep gebeuren. Ik doe ook dan zo. Beter dan dit wordt het niet. En dan niet om mezelf naar beneden te praten.

Want [00:02:40] het gaat volledig hier. Dus het wordt een totaal ander boodschap. Het is het erkennen van jezelf. En ik bedoel… [00:02:50] Het wordt echt niet beter. Dus ik besteed er geen energie aan. En dan de betekenis die ik geef dat het [00:03:00] er zo uitziet, is iets die voor mij werkt. En misschien voor jou niet, en doe je veel beter je best, dat kan ook.

Maar voor mij is het prima zo.[00:03:10]

Ja, ik haakte aan op stilstand En ik merk dat ik heel erg in beweging ben [00:03:20] vaak. Bewegen, bewegen bewegen.

En bewegen en stilstand. Dus ik haakte aan op jouw stilstand. Waar zit die dan? [00:03:30] En hoe kan je sturen op die stilstand? En ik denk wel eens hoe harder ik ga bewegen, hoe meer ik misschien even stil moet staan… Terug moet om te [00:03:40] overzien. Ja, soms komen daar inderdaad ook vragen over, van ja maar stilstand is toch ook goed, weet je, dat je altijd maar zo, maar als je aan het rennen bent, dat is een vorm van stilstand.[00:03:50]

Ja. Omdat het niet verbonden is met hoe het leven vanzelf gaat. Dus als je te veel aan het rennen bent, dan is vertragen [00:04:00] eigenlijk altijd een goede optie maar vertragen is iets anders dan stilstand. Want stilstand is echt dit, en dan gebeurt er niks En vertragen is dit. [00:04:10] En dan gebeurt er iets. Dus het helpt enorm bij dat soort vragen om het ook gewoon in je fysieke bewegingen zeg maar voor te doen.

En dat is als spreker ook heel lekker, want je [00:04:20] volgt je groep en je ziet of ze nog met je mee zijn. Ja. Ik heb het woord vertragen ook vaak op mijn bureau geplakt. Ik heb het merk dat ik in mijn werk vaak zo [00:04:30] snel wil zijn, ik overzie het wel aan mijn toegang. Maar ik moet een team meenemen. Dus ik. Je moet ook vertragen.

En een [00:04:40] andere manier is bijvoorbeeld dit. Dus ik [00:04:50] laat belachelijk lange pauzes. En ik kijk en ik voel dat je nog verbonden met me bent. En ik vertraag het tempo waarin we elkaar moeten. [00:05:00] Dan kan je even op adem komen. En straks breng ik hem weer omhoog.

Het is het mooiste wat er gebeurt. Het gebeurt niet op de plekken.[00:05:10]

Dat is iets wat heel veel mensen niet durven. En als jij dat kunt doen, met deze [00:05:20] bandbreedte. Dat is echt geweldig. Ik heb een groot ei op mijn schoen.[00:05:30]

Triggers, die aan de stilstand verbonden zijn, worden daardoor ook zichtbaar Dus dan heb je ook weer input om mee te werken. Ja, [00:05:40] en hier kunnen we gewoon wat gebeuren. Welke betekenis geef je aan deze stilstand?

Lekker hè? [00:05:50] En ook als mensen met vragen komen, of ze komen met lastige opmerkingen dan luister je ook gewoon naar de stilstand. [00:06:00] Wat doe je met jezelf als je dit waar maakt? Dat is een hele agressieve vraag die zich aan me heen behoort. Dus wat ik dan hardop zou zeggen is wat is [00:06:10] ook waar? Wat is nu mogelijk of eerder niet mogelijk?

Dat zijn van die lekkere, generieke vragen die gelijk wijzen naar, kijk zo maak bewegingen of [00:06:20] dingen.

Ja, of wel eens, ik hoef er geen antwoord op. Je geeft ook altijd zo’n [00:06:30] mooie stilte, als je iemand plop plop, plop ziet doen. Ja.

Ga je nu hard werken om mij antwoord te geven? Nee. Hoeft niet, [00:06:40] hè? Ja. Dus ga je nu hard werken om mij antwoord te geven? Voor mij is het voldoende om de vraag gesteld te hebben. Want ik weet wie ik ben, ik heb mezelf goed [00:06:50] georganiseerd ik sta hier met m’n blubber buik. Nou, helemaal goed joh.

Dit verhaal is echt op [00:07:00] ruikvraag. Dit is ontwikkeld echt uit gewoon tientallen keren voor groepen staan die vragen beantwoorden [00:07:10] en denken dat het systeem is en het werkt niet. En eigenlijk is dit precies systemisch werk, want alles wat je doet in een opstelling is ook verbindingen anders organiseren.

En je [00:07:20] bent klaar dat lichaam reageren en dat iemand echt lekker kan huilen of je kan aanhalen Geen zweethandjes meer heeft. En dan gaan dingen weer vanzelf goed. Ja dat [00:07:30] gaat eigenlijk allemaal heel goed. Wat ik merk wat me heel veel lucht geeft, is dat de start niet zo diep is. Dat merk ik nu echt, dat ik denk, oh, [00:07:40] dit is wel wat fijn.

Ja, dat is veel makkelijker werken. Ja. En dan doe je dit, als je dit aan het begin goed doet en je hebt ze mee, [00:07:50] gaan ze de hele dag tegelijk doen. Ja, mijn band breekt er nu wel af hoor, als je dat zegt. Wacht even. Even precies in hoe je dat zegt. Wat is het wat je nu zegt? [00:08:00] Want een ander is niet verantwoordelijk voor jouw bandbreedte.

Dus waar jij naar op zoek gaat, is dat je zegt, hé waar ben ik mee verbonden? En want het is fantastisch dat je het registreert want dan kun je er [00:08:10] gelijk op acteren. Wat ben je mee verbonden dat je laat gebeuren dat je bandbreedte afneemt? Ja, dat zegt hij altijd! Oké en welke betekenis geeft hij daar dan aan [00:08:20] dat hij dat altijd zegt We hebben het niet gehoord.

Snap ik. Dat is echt zwaar kut. Hoe zorg je dat je gehoord wordt? En dan hebben we het daar ook. [00:08:30] Voor mezelf was de bandbreedte daar dus kleiner in, van je moet starten met die dingen. Want dat wordt zo, dat lijkt me ziek opgeleid, veel beter. [00:08:40] Hoe is die erin? Ik was bezig met die video’s. Er was veel vraag naar [00:08:50] een opleidingssystemisch werkfonds en ik heb dat eigenlijk lang tegengehouden.

uiteindelijk heb ik het gedaan. Het is echt superleuk. Waarom heb ik het tegengehouden? Omdat je stil staat. [00:09:00] Ja, precies. Dus ik kan er lekker over praten, maar ook ik heb natuurlijk stilstand van alles van nu en dan. Maar ik pak hem wel vrij snel beet en ik denk dat dat ook een van de [00:09:10] succesfactoren is van rake vragen.

We verspillen geen energie. Er zit niks tussen. Alles is beschikbaar. Effectiever, veel sneller en veel [00:09:20] meer in contact met het veld en met onze klanten dan gemiddeld. Als je graag iets wilt verkopen of je wilt het graag ergens over laten gaan, dan [00:09:30] mis je gewoon heel veel aanknoppingspunten en informatie.

En toen had ik bedacht, oké dus als we dan een opleidingssysteemje werken, wil ik niet een [00:09:40] standaard, want dat is niet wat ik interessant vind. En toen dacht ik, modernes systeemje werken Mag ik het zo noemen? We [00:09:50] hebben ook een URL geclaimd. Just in case. Wordt wel vaker gekopieerd. En toen schreef ik het [00:10:00] met één hoofdletter om het te benadrukken.

En nu schrijf modern in hoofdletters. Systeem is werkelijk. En dat is het ook echt. Omdat we niet daar beginnen We [00:10:10] beginnen, en we hebben het hier eigenlijk over, over hier en nu. Waar ben je nu? En waar wil je naartoe? Ik heb [00:10:20] dus maandag dinsdag getraind met een collega van het Hellingaar. En die gaan echt altijd terug.

En ik was op een gegeven moment ook een beetje uit mijn ritme En toen [00:10:30] dacht ik, wat moet ik daar? Hier zijn. Dus we beginnen hier. Beste klant, waar heb je nu last van? Ja, ik [00:10:40] loop een slag in de rondte maar ik kom niet echt vooruit. En waar wil je naartoe? Dus we onderzoeken hier de verbindingen Vanuit welke verbindingen loop je een slag in de rondte?

[00:10:50] En dat kan betekenen dat we ergens terug moeten. Maar dat terug moeten staat nooit centraal. Het is altijd ondergeschikt aan deze beweging. En dat [00:11:00] is echt anders dan wat ik bij collega’s tegenkom, die ook fantastisch werk doen. Het altijd over het hier en nu en het gaat nooit over, [00:11:10] kijk eens wat voor geweldige opstellingen wij kunnen doen of wat voor geweldige tools of concepten wij hebben, waar we zo heerlijk over kunnen praten of we weten dat kwartjes vallen misschien [00:11:20] draadjes.

Het is altijd hier beginnen we en dan werken we die kant op. Dus je geeft ook alleen datgene wat nodig is om deze [00:11:30] beweging te kunnen maken. Dat was voor mij ook maar een gemis. Sorry dat ik zo… Maar we zijn onder elkaar. Ja, maar het is juist wel lekker [00:11:40] dat je erbij ontdekt. Dat is echt wel fijn Vind ik wel prettig.

Wat er ook gebeurde, was dat er steeds nog iets aan werd toegevoegd. Dus dit en dit. En dan [00:11:50] kwamen er gewetens er nog weer bij. En dan kwam er ook nog een wat groter systeem erbij. Ik dacht echt, oh my god. Ik krijg het gewoon helemaal benauwd. We zijn [00:12:00] hier. Wat ervaar je hier? Willen zijn. Hier ervaar ik een vorm van stilstand.

En de vormen van stilstand zijn [00:12:10] echt heel divers. Een vorm van stilstand, je wilt toe naar beweging. Wat is er nodig om beweging te maken? Je voelt het met je bandbreedte. Zodra die hier is, ben [00:12:20] je klaar En dat er dan nog veel meer over te vertellen valt en dat misschien, doordat je deel bent van een groter systeem dat er in dat groter systeem ook iets is waardoor [00:12:30] jij op deze plek bent.

Dat is allemaal waar, maar voor onze klanten is dat gewoon veel te veel. En dat is ook heel onbevredigend. Ik had gisteren bij die [00:12:40] auditorium in mijn school een aantal dingen die moeilijk gaan op zo’n school, die stilstand veroorzaken en die worden ook gewoon gevormd door het onderwijs En je kan een prachtige systemische [00:12:50] analyse houden op een bestemming bereikt als we het hebben over de leerplicht.

Wordt het niet tijd voor leerrecht? Fantastisch lekker gesprek. Ze kijken je aan, ze vinden [00:13:00] je fantastisch. En ze kunnen er niks mee. Want het enige wat er op blijft is dat ze denken, ja, wat moet ik er nou mee? Dus dat is veel te groot. [00:13:10] Dus het is hier en nu gericht op beweging. Dat is eigenlijk het enige wat we doen.

Als je de neiging hebt. Om terug te grijpen naar of een [00:13:20] opstelling die daar gaat, of je hebt de neiging om nog iets eraan toe te voegen, dan is dat dus het gevolg van je eigen versmolene bandwet Waar ben [00:13:30] jij mee vervolgd? Voor mij zou het gaan over het gevoel van goed genoeg zijn. Ben ik wel goed genoeg?

Mag het zo klein zijn? Ja, mag het zo [00:13:40] eenvoudig zijn? En eigenlijk is het antwoord altijd ja. Ja, natuurlijk! En je hebt natuurlijk je eigen heren en houden enzo, die ook meegaat. Maar dat is ook [00:13:50] echt wat we…

Mooi wat je toevoegt dan mag het zo eenvoudig zijn. Ja, natuurlijk! Het is niet vanzelfsprekend.[00:14:00]

Dus je doet eigenlijk zo min mogelijk. Zo kan ik het ook zeggen. Dit [00:14:10] is wel een gekke oorlogsversterk, hè? Een beetje luiden. Dus als je verliefd wordt op de magie of je wordt verliefd op jezelf, of op wat je kunt doen, dan [00:14:20] ben je gewoon echt van het spoor afgegaan. En als ik dat merk, dan vind ik dat echt lastig Dan [00:14:30] hebben we het daar wel over met elkaar.

En als je daar niet doorheen komt, dan pas je niet hier. Zo stevig is dat ook. Omdat het echt is wie we [00:14:40] zijn en wat we doen. En het wordt opgeroepen ook in groepen dus ook waar je… Ja, absoluut. En dan komt het weer terug op hoe organiseer je jezelf? Hoe [00:14:50] blijf ik hier? En bedoel je dan dat er een hang naar drama is?

Kan, kan. Vorige week of twee weken geleden in de [00:15:00] basistraining ook een dame dat ik dacht, wow, het woord vlak kwam bij me op, dus de zuster en mij, de verpleegkundige en mij dachten [00:15:10] redden die boel? Ik dacht, nee hoe doe ik het hier? Oh, waar ben ik nu? Hier blijf ik, hier blijf ik, wij onderlaten. Dat is passend, welke vragen kunnen, wel [00:15:20] handig als ze niet steeds met haar zuster oefeningen doet, dus ik ga wel even een interventie doen.

Andere. Systeemkennis te laten maken. Ja, zo. [00:15:30] Gelaten bij de ander. Nou, dat was wel even werk. Dat is ook een soort van luid werk Zo. Ik hoef nu op te lossen voor de ander. Ja dus. [00:15:40] Ja. En ziet, je zegt vanuit eenvoud, daarmee bedoel ik van, dus kijk wat jij kan doen, vanuit jouw bandbreed aanwezigheid, om iets in beweging [00:15:50] te brengen.

Je doet zo min mogelijk. Dus je doet alleen dat ene klein, iemand is hier, je doet alleen dat ene kleine beetje en dan ook nog zo min mogelijk, waardoor de [00:16:00] beweging gesteld wordt als trainer of als begeleider. Wil jij even staan Monique? Een anderszorgde interventie stel dat Monique een deelnemer [00:16:10] is, eentje die ik veel doe, is dat ik zo net iets te dichtbij kom staan.

We hebben natuurlijk ook een fantastisch lijf. [00:16:20] Dus ik gebruik dit echt heel veel. Dus ik kom net iets te dichtbij staan. En dan kijk ik een beetje zo van onder graag. En dan stel ik een vraag. Ja. [00:16:30] Dus dat is ook de eenvaart zeg maar. Het is wel met finesse. Je moet doen wat past in jouw lichaam In dit lichaam past dat heel goed.

En ik ben helemaal hier. Dus [00:16:40] ik moet eerst ook iets doen dat het niet bedreigend wordt. En dat er zachtheid in zit. Dat ik geen moeder word. En dat het helemaal oké is. [00:16:50] Autoriteitspositie die je automatisch hebt op deze stoel. Dus daar ben ik eerst even mee bezig om dat hier helemaal vrij te maken. En als dat helemaal vrij is, dan kan ik zo’n interventie doen.

Dan hoef [00:17:00] je eigenlijk niet zoveel ingewikkelds mee te doen. En hoe minder jij het doet, hoe meer het bij de persoon zelf kan plaatsvinden. En dat is veel [00:17:10] beter dan alles wat jij bedacht hebt. Want die kent zichzelf wel beter, die kent die systemen veel beter, dus je maakt vooral eventjes Je beveilt je een bedding waarin iets [00:17:20] kan wat er eerder niet kon.

En soms in het voorbeeld dat jij gaf als mensen bij andere opleiders zijn [00:17:30] geweest in systemisch werk, komen ze binnen in het standje patiënt. In veel opleidingen wordt [00:17:40] gretig ingesprongen op persoonlijke vraagstukken die mensen inbrengen. En als je dat hebt meegemaakt, dan heb je dat geleerd van je vorige opleiding en dan denk je, oh ja, zo gaat dat dus [00:17:50] bij systemisch werk.

En dan komen mensen met hun eigen problemen en dan wordt het voor de groep als een soort van coaching uitgewerkt en dan wordt gezegd, dit is een [00:18:00] demonstratie. Wat mij betreft doen we dat zo moeilijk mogelijk en ik ga er zelf nooit in op een appel van een, wat ik [00:18:10] dan noem, patiënt. Komen om hun therapie te doen, opleiding volgen maar eigenlijk therapie willen en dat dus ook inbrengen in de groep.

Ik [00:18:20] spreek de deelnemers altijd aan op hun professionaliteit. Dus al mijn voorbeelden gaan over de werkzetting. En als het persoonlijke voorbeelden zijn, dan zijn het mijn voorbeelden [00:18:30] die ik doorgewerkt heb. Maar ik doe niet een voorbeeld over een deelnemer die een moeder had die overleden was en weet ik veel wat want dan activeer ik dat [00:18:40] Dat is niet waar ik mensen wil brengen.

Ik heb ook een collega en ik weet, die gaat de deelnemers die [00:18:50] houdt het ook gewoon vrij, die gaat iedereen langs die zorgt dat iedereen elke dag een keer zo’n persoonlijk coachmoment van de groep krijgt en daaraan vertelt ze dan wat ze gedaan heeft. Dat is [00:19:00] echt niet wat we hier doen. De gedachte die daarachter zit, is dat als mensen in het werk een steeg staan, Stevig [00:19:10] ontspannen staan, dan hebben ze gewoon veel meer vermogens om ook hun privé dingen te adresseren.

Dus via het werk versterk je de [00:19:20] persoon in de rest van zijn leven. Als er echt een heftige toestand gebeurt, ik verwijs altijd door naar de coaches. Dus Els [00:19:30] en Marije zijn twee van de vraagcoaches, Monique ook. En dan zeg ik, die zou eigenlijk eventjes een afspraak met Els Dan plaats ik het buiten [00:19:40] deze groep want hier zijn iets anders aan.

En als je ervan houdt om die persoonlijke processen te adresseren, laat het even weten, want we nemen [00:19:50] je gewoon op in de coachgroep. We hebben een coachgroep gehad een aantal jaar, die hebben deze week stopgezet om ruimte te maken voor het nieuw Dus we gaan weer een nieuwe coachgroep [00:20:00] vormen Het zijn online coaches.

Ik kootjes nodig, zodat niet heel goed wordt.[00:20:10]

Ja, dat is ook wel een belangrijke die je noemt. Dat is dus ook de volwassenheid van de deelnemers heel [00:20:20] raar benoemen. Ja. Dat soort van contracteren Ik begin er ook al bij Ik ga over mij en die zin heb ik van jou te doen, die gaat over jou. [00:20:30] Ik ga over mij en jij gaat over jou. Als ik het nog scherper maak dan zeg ik boeit me niet of je hier iets leert.

Ik vind lang niet iedereen leuk om te horen, maar het is voor [00:20:40] mij heel lekker om te zeggen. En mijn eigen schoenenverhaal heb ik natuurlijk ook.

5 No go's

Video

Audio

Transcript

[00:00:00] Wat we absoluut niet doen is… Schaarste of angstaanvraag.

Dus dit kun [00:00:10] jij niet want zonder coaching heb je het niet. Je hebt nog een hele lange weg te gaan.[00:00:20]

Met jou nou? Meestal heb ik er wel vertrouwen in. Kijk hem even af. Je laat me nu verder weten dat je mij er nog nooit hebt [00:00:30] kunnen betrekken. Absoluut niet. Het is altijd een uitnodiging. Altijd een uitnodiging En het is altijd, jij bent al heel. Je bent helemaal niet stuk. Je hebt [00:00:40] geen heling nodig. Je bent een volwassen persoon Je hebt het al heel wat jaren allemaal gered.

Je bent al heel. En nu nemen we de volgende stap. En nu [00:00:50] doen we deze. Maar het is nooit vanuit tekort. Het is nooit vanuit angst Het is nooit vanuit schuld. En misschien is het goed ook de coaching. Als iemand wat wil [00:01:00] aankijken, we kijken het aan, maar we trekken het altijd weer naar het nu. Wat is er nu in het nu dan mogelijk met deze wetenschap?

Dus we blijven niet daar, we gaan altijd weer [00:01:10] even aankijken nu. En wat is er dan nu mogelijk met deze wetenschap? Als je teruggaat, de functie van het teruggaan is om hier iets te doen dat daarin recht is [00:01:20] gesteld. Ja. En nog zo’n eindje waar ik echt, oh, ik heb het maandag een ding zo zwaar meegemaakt. [00:01:30] Ik

weet dat er veel gebruikt wordt in het systeem dat heb je te [00:01:40] doen. Door die toelichten? Ja, ken je de uitdrukking? Als [00:01:50] je bijvoorbeeld een moeilijke stap moet nemen, En dat iemand dan over zichzelf zegt, dat heb ik te doen. Of dat [00:02:00] je als trainer zegt, dat heb je te doen. Je hebt iets aan te kijken, of je hebt een keuze te maken, of je hebt een [00:02:10] andere positie te kiezen ofzo.

In die formulering, dat heb je te doen, zit iets waar, ik krijg bijna kotsneigingen van. Omdat [00:02:20] het iets doet met de autonomie van die persoon Het is een bovenpositie. Het is een bovenpositie maar het is ook het ontnemen van de eigen volwassenheid. Dat heb je te doen. Als [00:02:30] een kind doe ik wat jij mij vertelt, dat heb ik te doen.

Als ik het niet doe doe ik het niet goed. Dat kan ik niet doen met de rest van mijn leven. En er zit ook iets in van het [00:02:40] uitbesteden van je verantwoordelijkheid. Nee ik wil dit. Of ik ga dit doen. Dus dat is een veel volwassene positie. Er zit veel meer gezondheid. [00:02:50] Dus ik wil, als je voor rake vragen werkt, kun je dit nooit zeggen.

Als ik het hoor, dan heb ik echt wel even zoiets van [00:03:00] we hebben het er te Nee, hebben het bedoeld. We hebben het bedoeld. Ja, wat heb ik dan te doen? Nee, dat heb ik niet te doen. Ik vind het belangrijk.[00:03:10]

Goeie verschil En zo werkt het zit ook in die lijn Van onderzoek [00:03:20] altijd zelf. En een mooi voorbeeld is eigenlijk van Woensel, heb ik ook nog niet tegen Sietz gezegd, de vrouw was ergens anders bij een grote instelling een retreat gehad. En zo werkt [00:03:30] het, heeft ze gehoord. Dus zo moet je naar je systeem kijken.

Sietz denkt, verwijs me door, we doen coaching bij Els, kan je anders kijken. Maar Sietz heeft alleen gezegd, oh er is ook [00:03:40] nog iets anders. Je hoeft niet zo te kijken. Geen coaching was er meer nodig. Alleen door het woord, het staat niet vast. Je mag ook zo kijken en dat gaf [00:03:50] zoveel ruimte en regie weer in haarzelf, dat ze denkt, dit is het.

Het was gewoon opgelost. Jij hebt echt een autoriteitspositie hier, dus [00:04:00] mensen zijn echt super gevoelig voor wat je zegt. Zo werkt het en dit is je lot, nou ja echt, ik walf ervan. [00:04:10] Oké en daar heb je het mee te doen, voor de rest van mijn leven. En [00:04:20] het wordt echt extreem vergroten door de autoriteitspositie die je hebt Ook als je een teamcoaching doet of je doet een procesbegeleiding, ja, mensen leveren zich toch een beetje aan je [00:04:30] uit, ze zijn toch een beetje kwetsbaar.

En als we zeggen, oh ja, iedereen is heel en iedereen heeft toegang tot al z’n vermogens, maar sommigen zitten bezig gestopt en dichtgeslipt, [00:04:40] ons taak is alleen maar dit. En dat andere hoort niet bij ons, daar… anderen mogen er anders over denken, maar En ik denk dat wij hier ook echt [00:04:50] onderscheidend in zijn.

Het voelt ook echt anders als je dit soort dingen doet. Ja. Veel vrijheid. Veel vrijheid Om de andere dingen [00:05:00] los te maken wat vastzit. Ja. En natuurlijk doe je dat met je know-how en alles wat je geleerd hebt en wat je tot nu toe hebt gedaan. Dus echt steeds ruimte [00:05:10] creëren. Ja. Ja.

Ik had het al opgeschreven want ik wou het hier ook heel graag over nemen. Het [00:05:20] gaat echt in tegen wat we doen met ruike vragen. En wat er ook gemakkelijk kan worden als je op deze stoel zit, is dat je [00:05:30] jezelf echt heel fantastisch gaat vinden. En dat je ook een beetje je god gaat voelen. Of de redder gaat voelen.

Ik heb de mazzel dat ik een man heb [00:05:40] die er echt helemaal niks mee te maken heeft. Dus zodra ik een beetje te veel zo begin, dan… Het is echt heel grappig Het gaat vrij hardhandig af en [00:05:50] toe. Niet fysiek hoor, maar… Het is wel heel duidelijk. Dus de innerlijke positie die je kiest is heel belangrijk. De innerlijke positie die ik kies, is die van [00:06:00] voorbijganger.

Ik ben een voorbijganger in jouw leven En ik ben ze zeer kortstondig aanwezig in hun leven. [00:06:10] En misschien dat de woorden die ik zeg, dat die wat langer met meedragen. Ik was slechts toevallig degene op het juiste moment die de positie had om ze uit te spreken. [00:06:20] Was er iemand anders geweest had die iets anders gezegd, had net zoveel impact kunnen maken.

Dat geloof ik oprecht. En daarmee… [00:06:30] Veroorzaak je opnieuw dat iemand toegang behoudt tot al zijn eigen vermogens en dus niet afhankelijk wordt van jou [00:06:40] of van ons, ook van wat is de juiste vraag om te stellen. Dat is gewoon echt volstrekt een flauw probleem hoezo een juiste vraag, dat is helemaal geen juist, daar gaat het helemaal niet over, het gaat over [00:06:50] het herstel van beweging en of je dat doet via een vraag of een knipoog of een opdracht dat is prima, maar deze dingen die [00:07:00] Dit creëert afname van bandbreedte dus angst laat bandbreedte afnemen en dit creëert stilstand.

[00:07:10] Het valt me wel op dat in het systemische landschap dit wel steeds meer gebeurt. Dat het bijna bizar is hoe zelfbenoemde goeroes daarin [00:07:20] opstaan die zeggen hoe het moet. Ja dat zie ik ook. Voor mij mogen ze, ik heb niks met ze te maken. Nee. [00:07:30] Ik begin steeds autonomer daarin te worden en durf steeds meer de eigen [00:07:40] weg te kiezen.

50 plus jaar 50 plus jaar, echt hè. Mag ik nog 10 jaar? [00:07:50] Ja jij nog 10 jaar. GELACH Ja.[00:08:00]

Ja.

En er is ook wat Stappen Fijn zegt van zelfbenoemde [00:08:10] Conley. Mensen in groepen gaan er ook vragen over stellen. Ze gaan ook ergens een soort van begeleiden. Wat vind jij van? Of hoe kijk jij naar elkaar? Ja. [00:08:20] En dan is die ook interessant. Ik ga er niet over weten. Ja precies. Ik ben nog beter. Ja, dat [00:08:30] is ook weer een insight.

Als ik merk dat een groep buitenhoog gaat achter. En dan komt er een vraag en dan zeg ik [00:08:40] heel graag, wat een goede vraag, daar heb echt nog nooit over nagedacht. Je zou het eigenlijk niet weten. Ja. Haha. [00:08:50] Je hebt het een aantal keren horen zeggen. Zo lekker dom de schouder halen. Ja. Soms versterkt die ook nog wel de guruschap.

Het [00:09:00] is soms een beetje precies.

En een andere no-go zijn [00:09:10] alle

varianten van het is heel moeilijk. Dit is echt [00:09:20] zo’n groot probleem Zo’n groot probleem heb ik echt nog nooit meegemaakt. Dit vraagt echt heel erg veel stap.[00:09:30]

Of hier heb je echt mijn begeleiding, 6,5 jaar ervoor, 82 uur per week bij nodig, want anders hoort het er niet. [00:09:40] Nee dus de NOCO is de bandbreedte van de onderverkleinigde. Het zijn allemaal variaties daar, exact, ja, en het is heel moeilijk dus problemen vergroten [00:09:50] of zeggen, ja, dit probleem is echt onbeplosbaar, de overtuiging die erachter zit, is, ja, Het meeste in het leven gaat vanzelf [00:10:00] goed.

Dus, tja, weet je dat het nu even niet gaat zoals je wilt, komt doordat er ergens een verbinding een beetje onhandig gemaakt is die in de weg [00:10:10] zit. Dus het enige wat je hoeft te doen is te vinden, wat gaat er mis in die verbinding? Waar is het per ongeluk verkeerd gegaan? En dat je al [00:10:20] twintig jaar last hebt van dit probleem en dat het nog steeds niet opgelost is, betekent niets dat het niet opgelost is.

Dat betekent alleen maar dat je hem nog niet gevonden hebt. [00:10:30] En heel vaak, zeker bij grote oude problemen waar je al veel onderzoek hebt gedaan, dat je één klein dingetje hebt en hij niet eens gaat.[00:10:40]

En dan zeg ik ook graag als je naar die boom kijkt ik weet niet precies hoeveel maar die boom heeft een paar honderd liter [00:10:50] water per jaar nodig. Maar als je in het ene jaar de helft krijgt en in het andere jaar het dubbele, Blijft hij even goed leven. Het leven heeft best wel [00:11:00] flinke marges. Systemen hebben ook best flinke marges.

Er kan best heel veel misgaan voordat het systeem opvalt. Ik [00:11:10] hoorde maandag mijn collega’s zeggen, systemen zijn kwetsbaar en het steekt heel nauw. En ik dacht, oh, wat zeg je nou? Daar geloof ik echt helemaal niet in. [00:11:20] En het kan best heel lang heel veel goed gaan. Je kan best heel lang heel slecht eten. Je kan best heel veel avonden te laat naar bed gaan voordat het [00:11:30] echt vervelend is.

Je kan best wat fouten maken in je werk voordat je er echt last van begint te krijgen.[00:11:40]

De systemen zijn niet kwetsbaar ze zijn heel resilient, ze zijn heel weerbaar. Ze kunnen goed reageren op wat er in de omgeving gebeurt en [00:11:50] als je iets nog niet opgelost hebt Dat betekent niet dat de oplossing niet bestaat, het betekent dat je hem gewoon nog niet gevonden hebt. En dan voel je, als je dat werkelijk gelooft wat er [00:12:00] gebeurt in je landbreedte.

En heb je dus meer vermogen om zo wat op te lossen. Maar het is echt wel, ook dat is weer een soort geruststelling. Ze kunnen wel tegen een stoot. Letterlijk en zeer luid [00:12:10] systemen kunnen wel tegen een stoot. Ja. O, misschien zo. O ja, ja. En het betekent dus dat je niet alles goed hoeft te doen. [00:12:20] Er zijn geen voorwaarden voor leven.

Het leven gaat vanzelf. Het gaat soms tegen wil en dank in. Het [00:12:30] blijft wel in beweging, maar daar hoef je echt niks voor te doen. Er is geen algoritme geen AI, geen zonnepaneeltje Dat gaat eigenlijk altijd vanzelf Je ziet mensen op de [00:12:40] meest barre omstandigheden toch overleven. Er worden baby’s geboren op plekken en manieren waarvan je denkt hoe ze er vreselijk van mogen Er leven dieren [00:12:50] op de meest diepe plekken in de aarde, met donkerte, zonder zuurstof zonder wat dan ook En ook daar is leven.

Dus daar gaat heus over zorgen Daar hoef je geen zorgen achter te nemen. [00:13:00] Kijk het zit erin. Het gaat ook door z moeder, ja. Ik had altijd een geruststellende gedachte, en morgen gaat de zon ook weer open of zo, weet je wel. Daar [00:13:10] hoef niks voor te doen, dus dan heb gewoon een nieuwe ronde, en dan kijken wat er dan weer ontstaat

[00:13:20] Mijn man is afgelopen week naar Turkije gegaan om zaken voor de moeder te regelen met huis en zo. Wij zijn hier natuurlijk het [00:13:30] Nederlands systeem gewend en mijn man was daar bezig om papierwerk, huizen te verkopen. Systeem van een ander land. En [00:13:40] ja, wij zijn Turks, we spreken de taal we zijn daar niet geboren en opgegroeid.

Dus we zijn, wat dat betreft echt het Nederlands systeem gewend. Dus mijn man was daar en hij moest van loketje naar [00:13:50] loketje. En dan in het begin, ach, ach weet je al zo klagen en puffen. En toen kwam hij thuis en toen zei hij van, ja, zegt hij, maar eigenlijk werkt het systeem wel. [00:14:00] Hij zei, maar het is maar net hoe je er naar kijkt.

Hij zei, als ik er vanuit het Nederlands systeem Naar het turksysteem kijk, ja dan werkt het niet voor mij, zegt hij. Maar als ik in het turksysteem ga staan [00:14:10] en dat omarmen zonder te oordelen dan werkt het wel. Want ik heb alles geregeld binnen een paar dagen tijd. Dus ik kom weer op tijd terug. Ja, [00:14:20] prachtig voorbeeld.

Dus qua oordelen als je zegt, oh dat is echt heel moeilijk. Ja dat zou ik zeggen als ik als Nederlander kijk naar het turksysteem [00:14:30] Maar als je daarin staat, denk je ja, het werkt anders, maar niet per se moeilijk. Het is gewoon een andere manier. En zeker als je orde hebt, dan snij je jezelf af [00:14:40] door contact met het systeem En als je zegt, ik ben benieuwd hoe het hier gaat, maak je er contact mee.

En via het contact ben je verbonden, heb je toegang tot alles wat er in dat systeem zit. En dan [00:14:50] begrijp je automatisch hoe En dat ging zo, toen dat gebeurde, toen een man stelde na, anders was het op tijd geregeld. Het is ook [00:15:00] handig om dit soort voorbeelden voor jezelf op te halen. Ik heb een setje van ik denk 20, 30 voorbeelden die ik regelmatig gebruik [00:15:10] Als er dan een vraag komt die ik niet vat, dan scan ik mijn setje en denk ik, die kan ik hier invoegen.

Je hebt ook zo’n setje denk ik hè? Ik heb er [00:15:20] nog van meer. Dat is super handig omdat mensen daarmee werken Mee kunnen bewegen in hun eigen systeem. Dat zijn een aantal [00:15:30] voorbeelden. Ik denk ook laatst ook, ik niet hetzelfde willen doen. Ik heb geen landbreeks bij mezelf vandaan. Want er zijn natuurlijk in elk [00:15:40] context of basis meerdere uitleggen mogelijk over verschillende onderwerpen.[00:15:50]

Oh ja, even een andere orde, [00:16:00] dat is in de voorbeelden die je geeft, maak je het nooit specifiek welke klant het was. Dus het is een provincie een [00:16:10] school, een gemeente, een bedrijf in de MKB. Dus je moet vaak wel iets zeggen over wat voor type [00:16:20] systeem het was. Om het realistisch te laten zijn en iets over de context te laten zeggen, maar wij spreken niet over klanten De enige klant die ik bij naam noem [00:16:30] is wel eens de gemeente Amsterdam, omdat dat zo specifiek is wat daar gebeurt in die cultuur, zeker als ik weet dat ik met collega’s te maken heb die daar ook wel eens gewerkt [00:16:40] hebben, dat is de enige die ik wel eens bij naam noem en dan zeg ik nooit welk deel van de gemeente Amsterdam.[00:16:50]

Ik vind het toch ook wel essentieel, je hebt het er wel een beetje doorheen genoemd maar wij zorgen erg nooit voor de ander. [00:17:00] Tuurlijk. Nu moet ik nog even toevoegen. Ja, ja. Ik denk dat je iets meer moet zeggen. [00:17:10] We zijn snel geneigd om te helpen of nog eventjes iets extra te doen. Maar als wij gewoon [00:17:20] hier zijn, dan kan de ander zijn proces daar doen.

Dus we geven dit, en de ander kan zich vrij bewegen op de kant [00:17:30] die hij wil. Want ze mogen wel even spartelen. En wij geven dit, ik ben hier, ik ben beschikbaar, [00:17:40] dus het is aan hun om te komen. Want ze weten, ik ben hier beschikbaar. Je ziet soms zoveel dat je denkt, even [00:17:50] met je moeder een toestandje doen en je bent er.

Maar als niet daar het eerste initiatief is, dan laten we het. Het initiatief ligt altijd daar, zodat het [00:18:00] eigenschap ook daar ligt. En alles gebruiken wat je ziet, dat is niet wat we doen. Je hoort ook een beetje bij dat we [00:18:10] niet een groep langs gaan en therapie en coaching doen met iedereen voor. Als ik voorbeeld noem, denk ik dat ik een basistraining heb gehad met iemand als Marjolein, die is bij mij [00:18:20] vaak space holder, was mee en was voor de eerste keer mee en we kwamen allebei uit de zorg maar ik had het al afgeleerd inmiddels, dat is voor de anderzorger.

En wat gebeurt daar [00:18:30] uiteraard, want het universum zorgt ook voor leuke oefensituaties als dat betreft, daar werd iemand zo geraakt tijdens de eerste oefening al, er [00:18:40] zijn er dan twee voor de lums, Die haakte heen maar die was zo geraakt dus die liep vrij dramatisch de ruimte uit. Dus iets was een weinig om erachteraan te gaan, [00:18:50] we hebben het niet gedaan.

Dus deze dame heeft een oefening in haar auto gelegen lang met de handen in de handen te schakelen Oh en zeg maar, luister, ze is uit de ruimte kijken, we gaan het niet [00:19:00] doen, zei ik. Dus we gaan wel, op het moment dat er lunch is, aankondigen, het is lunchtijd, dus stap je in of niet, het is zo. Dus wel even gemeld waar we waren in het programma [00:19:10] Dus het is voor de helpers onder ons wat ingewikkeld, maar dat kan dus het gevolg zijn.

Het zou me ook te veel bij de groep vandaan houden als ik hier aandacht zou gaan besteden. Dat [00:19:20] zou niet kloppen. En de veiligheid zit hierin. Dus dit zorgt dat er veiligheid is. En dan die dame die dan zo in je auto ligt, als die op haar eigen kracht weer [00:19:30] terugkomt en contact maakt met zichzelf, heeft ze iets belangrijks geleerd.

Maar als je gaat helpen dan is ze gefaciliteerd in het groepeloos zijn. [00:19:40] Dat was toch mooi, hè? Want na afloop zijn ze er nog heel even met z’n laag gekregen. Ze zeiden, dankjewel dat jullie niks deden. Ik vond het echt in dit kerk zo goed dat het weer opgehaald wordt. [00:19:50] En dat is dan ook weer voelen in het veld.

Want soms is dat een beweging die iemand altijd doet. En dan [00:20:00] geeft het soms even een seintje en dan loop ik alleen maar mee en doe verder niks ben aanwezig. En dat is dan al voldoende voor die persoon om net even die andere beweging te maken [00:20:10] En we lossen daar niks op. Is er iets aan jou wat je benoemt Wat zeg je?

En dan noem je dat in de training? Ja, want er gaan natuurlijk tien mensen aan en dan noem ze de meid. [00:20:20] En ook naar jou. Ook naar mij, wat gaat ze doen? Dus absoluut Dus het is ook heel goed om dan ook te vertellen over… Ik start altijd met [00:20:30] dat je verantwoordelijk bent voor jezelf, vanuit de volwassenheid.

Dus het is eigenlijk al het contract, dus dat pak ik ook terug. Maar ik kan ook rustig vertellen dat ik één, twee jaar geleden wel die [00:20:40] beweging gemaakt zou hebben. En dat ik het niet meer doe en ook waarom. Omdat het de ander versterkt om het niet te doen. Als je merkt dat je hier gevoeliger op bent, dan is [00:20:50] het handig om er een voorbeeld bij te hebben.

Wat de impact was dat je het niet deed. En het is ook fijn om even af te stimmen onder [00:21:00] die man. Dus ik had het vorige week met Lisette en dan in het voorbijgaan zeg ik, we gaan er niet in mee. En dan weten ze precies waar het over gaat. Ja Ja dat gaan we niet doen.[00:21:10]

Maar dat is ook het voelen van waar wel waar niet, waar net wel dit dingetje, waar wel een vraagje en waar niet. Ja En [00:21:20] dus ook als de mensen uit de groep de achterhouding begaan? Nee. Dat gaan we niet doen. Nee. . Vanuit welke verbinding sta je nu op en loop je achter die persoon? Ja. En wat [00:21:30] gebeurt er met je bandbreedte als je dat doet?

Wat gebeurt er eigenlijk met de bandbreedte van de persoon? Wat zou je verwachten? En in de basistraining is een van de beste [00:21:40] vragen hoe oud is dit? Dus dat is gewoon een van de vragen. Dus hoe oud is dit? Hoe ken je deze beweging die je nu wilt maken? En dan poft iedereen weer op je stoel en dan kunnen we nog wel verder [00:21:50] gaan.

Je kunt er zo mooi mee werken met alles wat er gebeurt eigenlijk in zo’n dag. En dat is nooit hetzelfde.[00:22:00]

Als Dissie tegen de borst stuit, om het zo te doen, dan is dat prima. Maar hier in dit veld doen we het [00:22:10] zo. En als Dissie tegen de borst stuit, dan heb ik gewoon een verkeerde inschatting gemaakt. Die jij misschien ook. Ver en af dan hebben we vandaag een leuke dag gehad. Het is meer als [00:22:20] in de opleidingen tot systemisch begeleiding leer je dat.

Iedereen is van hetzelfde voor zichzelf Je blijft op je eigen plek We gaan er ook uit hoor. [00:22:30] Maar ik kan me voorstellen dat de deelnemers natuurlijk niet opgeleid zijn. zitten in de training. Dus die doen dat allemaal wel. Dus daarom vragen niet zo gauw hoor. Ze gaan [00:22:40] wel kijken, maar ze gaan niet zo gauw Als het gebeurt dan doen we dat als het moet.

Dan moet die terug. Dan moet die terug. Ja dan moet die terug. [00:22:50] En het ook graag beter pakken en betekenis geven in wat je aan het doen bent. Dus wat gebeurt er nu? Wat gebeurt er met jou als iemand wegrent? [00:23:00] Dus waar reageer je dan op? Zit je je zorgen te maken om de ander? Bij welke plek hoort het om je zorgen te maken om die persoon?

Hoort dat bij jouw plek? Nee. [00:23:10] Dus met welke verbinding ga je dat dan toch doen? En wat kun je tegen jezelf zeggen dat op dit moment waard is en relevant? Waardoor je weer deze band kunt bekijken. Dus je [00:23:20] pakt hem gelijk beet en geeft het betekenis in wat je aan het doen bent. En als je net een uitleg hebt over plek dan plos je hem in plek.

Heb je net een uitleg over uitwisseling, dan plos je [00:23:30] hem in de uitwisseling. Dan zeg je, het is niet kloppen in de uitwisseling dan ben je voor die andere goed zorg. Heb je net een dingetje gedaan over bandbreedte, dan plos je hem in de bandbreedte. [00:23:40] Dat kan eigenlijk overal altijd in het publiek gelijk.

Nog een mooie denk ik. Toen wij samen training gaven, was er een leerling [00:23:50] bij, waardoor er een stoel van de space holder, er was een space holder bij de trainer, die zit op een hoek. En die stoel die was vrij, omdat iets in de groep [00:24:00] vroeg dat ik daar niet zat, maar dat ik bij Siet zat. Dus die stoel was leeg dus een aantal mensen grapte dan maar die stoel van die space holder he.

Toen zei iemand letterlijk, zal [00:24:10] ik daar dan maar gaan zitten? Wat jij zei Streng doch, super rechtvaardig. Dat [00:24:20] bepaal jij niet. Dat bepaal jij niet. En ik zag die vrouw, ik zag de groep dit doen. Vergroot even uit, dan is het beter zichtbaar en voelbaar. En [00:24:30] toen gaf je haar de ruimte Toen zei jij, ik heb een uitnodiging voor je.

Aan de overkant is nog een stoel vrij. Dus je zou daar ook kunnen gaan zitten. Dan zit je wat [00:24:40] minder dicht bij die trekkracht, die zuigkracht Van die lege plek in het systeem. Nou ja, jij wist niet dat het daar al over gegaan was. Dus [00:24:50] ik vloog naar de overkant Fantastisch. Zo superduidelijk. Ja. Je kunt [00:25:00] er direct van werken.

Met zoveel respect, zonder oordeel Dit is gewoon wat het is. We kennen het allemaal. Dat we naar andere plekken gezogen worden of noem maar op. [00:25:10] En super duidelijk. Je kunt, als je hier bent, en je bent zeg maar vrij van dit, kun je heel direct zijn. Je kan [00:25:20] eigenlijk alles zeggen. En voor mij is dat een norm die ik heb.

Ik wil altijd alles kunnen zeggen. Als ik iets niet kan zeggen, ik hoef niet alles te zeggen, [00:25:30] dus ik haal heel veel dingen, maar ik wil in staat zijn om altijd alles te kunnen zeggen. En als ik het idee heb, ik kan iets niet zeggen, Dan [00:25:40] ga ik gelijk en dan voel ik dit, dan pak ik het gelijk beet. En in onze samenwerking is dit ook wat wij beschouwd hebben.

Wij moeten als [00:25:50] partners in dit bedrijf alles tegen elkaar kunnen zeggen. En als ik ergens op reageer en jij voelt deze, dan moet je dat hardop zeggen. Het echt [00:26:00] onacceptabel als je bandbreedte afneemt. En in onze voorbereiding heb ik ook gehad van, een van jullie vroeg van mij waar stuur je hem op waar kijk je hem Zei alleen maar [00:26:10] bandbreedte Dus alles wat ik doe is absoluut naar bandbreedte.

Ik had vanmorgen in de app een klein dingetje over een stap die we wilden zetten, wat niet helemaal lukte, want er was nog een [00:26:20] afhankelijkheid. En ik zat in de auto daar nog op na te denken. Ik dacht, oh nee, dat klopt niet, want het neemt van onze bandbreedte. Dus die afhankelijkheid, oké ik begrijp. [00:26:30] Maar we zetten toch die stap, want wij moeten van onze eigen bandbreedte kunnen werken.

En die afhankelijkheid met die persoon, die pakken we volgende week beter Die persoon gaat [00:26:40] reageren op de stap die wij nu zetten, pakken volgende week beter en dan gebeurt er niets anders. Hier zijn wij. Gewoon niet bereid zijn om hier concessies aan te doen. Niet [00:26:50] bereid zijn om te zeggen, oeh hier moet ik even inhouden.

En dan als je hier bent en je bent ontspannen en je staat zo, hier kun je gewoon echt alles [00:27:00] zeggen. Er is echt niets dat je niet kunt zeggen. Ik had hem in Brighton vorig jaar, een jaar daarvoor al. Het was echt geweldig. Het een [00:27:10] internationaal bedrijf, 600 miljoen omzet wereldwijd. Er waren mensen uitgevlogen uit Amerika en uit Azië en uit Europa om daar bij die meeting [00:27:20] te zijn.

Tien executive team members noemden ze zichzelf en de CEO die ook de oprichter was. Er was een man die maakte echt helemaal [00:27:30] geen contact en ik had die vraag gesteld bij onze kernoefeningen Vertel eens iets over hoe je bent opgegroeid en toen vertelde hij dat hij [00:27:40] nooit had leren voelen en dat was zoveel betekend dat hij dat zei dat was ook zo zichtbaar.

Er was net iets kwetsbaars gebeurd en [00:27:50] je voelde zo dat zo de energie veranderd en hij ging zo er doorheen en hij ging vertellen wat hij ervan vond. [00:28:00] Deze man kon niet voelen dus hij registreerde dat. Stel nou dat jij die man was en ik had met hem afgesproken, als het zou gebeuren, als hij te ver zou gaan, [00:28:10] dat ik dan even mocht ingrijpen, dus ik heb dat vooraf geregeld.

Dit is de CEO, de oprichter van het bedrijf, 600 miljoen omzet, wel in zwaar weer, maar toch, hij is toch [00:28:20] de CEO. Ik keek hem aan en ik zei, really? Iedereen werd een beetje, oh zo doe je dat dus. Ik was zijn collega’s aan het leren [00:28:30] hoe prijzen we deze man? Hij keek me aan en hij dacht, wat is dat voor iets? En hij ging door.

Really? Nog een keer. [00:28:40] En het was echt heftig stevig. Het is nu veel zachter en minder, maar het was echt goed. Toen ging ik voor de derde keer en toen ging ik zo, are you really, really sure? [00:28:50] En zo. Er overheen. En toen pas begreep hij het. En toen zei hij, aah. En iedereen moest lachen, want het was echt [00:29:00] vet brut.

Het was een van de Het meest bruutste ding dat ik gedaan heb, zo’n man heen te hangen, werkte ze tien minuten. Het werd volledig [00:29:10] geaccepteerd en het was heel lekker voor iedereen dat ik dat deed. Maar ik deed het niet om te laten zien hoe dapper ik was. En ik deed het ook niet met oeh als je het maar van me [00:29:20] accepteert.

Ik deed het volledig hier en het stond ten dienste van het proces van het team. Kun je alles zeggen? Kun je alles doen?[00:29:30]

Grappig he, als je zo op een plein in de stad zou gaan staan en je zou dit soort dingen uitkramen, dan ben je een toetig mens, koek, koek. [00:29:40] Maar het past binnen de specie er al is, het past binnen het veld. Ik heb er nog één, uit de categorie no-go’s.[00:29:50]

Projecten ja? [00:30:00] Ja. Schotje. Oké maar ik de brein niet even weggestopt. Ja daar is die. [00:30:10] Dus dit is wat mij betreft onder ons vakmanschap. Dat wij bereid zijn en moedig genoeg zijn om onze eigen [00:30:20] projecties te onderzoeken Dus meestal als je hier gevoelig bent, meestal voel het al als je projectie doet, dat denkt, het is een klein beetje smerig.[00:30:30]

We zijn ook mensen, soms gebeurt dat gewoon, maar het is wel altijd dat het voort bij ons van maatschappij gelijk is, smerigheid even onderzoeken. [00:30:40] Ik ben er super goed op aanspreekbaar Als je denkt dat ik iets projecteer, wil ik het echt heel graag weten, want ik wil daar zo vrij mogelijk van zijn. Ik hier ben en ik sta zo lekker [00:30:50] in mijn eigen schoenen, kan ik met het lichtste gemak het meest fantastisch werken.

Dus die is belangrijk. En als iemand ander iets projecteert, dan adresseer ik me [00:31:00] ook eventjes, waar hoort deze bij? Is die van jou? Of gaat het echt over mij? Schiet je nu iets op mij af? Of hoe oud is dit? Dat ook zo’n vraag die ik ook zou [00:31:10] kunnen stellen. Gewoon heel licht iets van oké ik ga nu even jouw projectie onderzoeken, maar even een klein tikje Wat gebeurt er nu?

[00:31:20] Ik dacht hier komt iets naar me toe wat voor mij niet helemaal gepast is. Ja, dus wat gebeurt er nu is voor mij meer een uitnodiging en die gaat makkelijker richting de [00:31:30] interventie. Ik ben er een klein tikje… Oh, stop. Niet zo. En het wisselt natuurlijk. In de [00:31:40] situatie. Ja, dat is ook passend. Ik ben een verklaarder.

6 analytisch - systemisch

Video

Audio

Transcript

[00:00:00]

Hoe ziet de wereld eruit van een gemiddelde manager? Dus we hebben het zowel over… Sorry, toen ging ik af en toe naar manager, dat ik dat wel hoorde. Hoorde nee, wat [00:00:10] bedoel je? Die hebben veel problemen managers. Die leven in een wereld vol problemen Dus we beginnen bij waar zij zijn. En het maakt niet [00:00:20] uit of het nou een teamcoach is of een training of een whatever wat, heidrager ofzo.

En dan zeg je, ja, je hebt een probleem. Sommige mensen [00:00:30] vinden dat dan te negatief en dan zeggen ze, ja ja, ja, probleem, probleem. Dan zeg je, nou, het gaat ook over een opdracht of een doel of een wens Je bent bij A en je wilt naar B en er is ergens [00:00:40] iets dat jou in beweging zet of dat een verandering wil.

Ik vat het even samen met het woord probleem Deze uitleg is [00:00:50] echt super geschikt voor mensen die nog zwaar analytisch zitten en je systeem dus eigenlijk stom vinden, omdat het een legitimatie is van dat zij het bij [00:01:00] het rechte eind hebben, ze hebben het goed en ze hoeven ook niks anders te doen. Maar er is wel iets wat zij nog niet doen, wat wij wel doen, dat misschien heel ontwikkelijk is.[00:01:10]

Dus je neemt gelijk iedereen mee. Krijg je weerstand als je deze eerst gepositioneerd hebt. Zeker als je even iets meer tijd hebt met ze. [00:01:20] Je weerstand is gewoon helemaal weg en dit snapt iedereen. Dus dan zeg ik, nou het probleem als je analytische logica [00:01:30] toepakt wat doe je dan met een probleem Fixen fixen, [00:01:40] fixen Het is helemaal van KUB, het wordt geformuleerd op de actielijst.

Ja op actieredactie. Niet te veel doen En hoe los je je probleem op? Door het [00:01:50] probleem eerst even goed te snappen. Dus je gaat op zoek naar feitjes. Je kan hem wel dromen natuurlijk. Ik zei het net tegen Fatma. Als je hem met zijn nacht zwakke maakt dan raakt weer te [00:02:00] zimmel op. Ik ook. Het is een soort eerste bijbelstukje.

Maar dit geeft gewoon zo Omdat het zo bedoeldzaam is. [00:02:10] En iedereen snapt dit, of je nou een arts bent, een juf, of een verzorgende, en het is ook vaak een opluchting voor mensen want er zit heel veel [00:02:20] legitimatie in voor waar ze last van hebben. Dus dit is wat je nodig hebt. Definities is er ook zo eentje.

Wat zeg je? Definities. Ja, definities. [00:02:30] Daar hebben we het over. Ja, klopt. En definities zou ik toevoegen als ik met wetenschappelijke mensen te maken heb. Ik heb weleens gewerkt met de [00:02:40] inspecteurs van de gezondheidszorg dat zijn eigenlijk allemaal artsen, dat waren de 25. Ik heb deze inderdaad ook toegevoegd want dat klopt in [00:02:50] hun wereld.

Soms pas je de woorden een beetje aan. En om dit te kunnen krijgen moet je natuurlijk eerst even inzoomen en [00:03:00] je probeert deze zo objectief mogelijk te maken. En het zintuig dat je vooral gebruikt het [00:03:10] orgaan dat je gebruikt is je cognitie. Goed nadenken, goed begrijpen en dan klopt het. Ik doe niet altijd allemaal al deze woorden [00:03:20] het hangt een beetje van het publiek af, maar dit zijn ongeveer de woorden die erbij komen.

En dan zeg ik, het denken wat je doet in analytische [00:03:30] logica is, het geheel is zo sterk als de zwakste schakel. Dus je klusje is de schakels kennen, even inzoomen op die schakels, kijken welke is de zwakste, die [00:03:40] ga ik verbeteren en boem ga ik weer door. We noemen het ook wel eens lean, of we noemen het ook wel eens sigma, of we noemen het ook wel eens NLP, of de [00:03:50] Dynac Circle, of Enneagram, is allemaal waar en het is allemaal nodig.

Dit is wat je gebruikt. En dan wat je eigenlijk goed werkt is je hebt [00:04:00] ergens een impuls, hier is een impuls, en je wilt zo snel mogelijk naar een besluit [00:04:10] of actie. Hoe korter de lijn hoe rechter de lijn hoe liever je het is. Als je hier naartoe bent, dan [00:04:20] als je in een organisatie bent, dan noem je het KPI’s.

Als je in projectmanagement zit, dan noem je het mijlpalen. Als je in de gemeente bent, dan noem je het [00:04:30] collegeakkoord. Dus afhankelijk van waar je bent, heb je tussenstapjes die zeggen ik zit op de goede weg. En dat is een lekker gevoel als je op goede weg [00:04:40] zit. Maar wat er soms gebeurt, is als je op de goede weg zit en dan ben je er bijna en dan Moet je soort weer van terug naar af.

[00:04:50] En dan als je terug naar af gaat, dan kom je eigenlijk niet vooruit. Want dan ga je weer hier naartoe. Veel van mijn werk als [00:05:00] organisatieadviseur, wat ik gedaan heb met reorganisaties en fusies, herindelingen was eigenlijk dit. We proberen grote problemen op te lossen maar we kwamen niet [00:05:10] echt vooruit.

Ondertussen hadden we al wel heel veel tijd en geld en energie en dergelijke. Maar het werkt voor heel veel dingen goed en we zijn dit gaan doen, we zijn er heel [00:05:20] goed in geworden vanaf het begin van de industriële refinitie. Dit is een zijpaartje wat je kunt overslaan. Dus als je te weinig tijd hebt, vertel je dit niet.

Als je [00:05:30] genoeg tijd hebt is het lekker om te vertellen, want hebben ze echt wel tijd om dit te verwerken. Dat is eigenlijk de reden dat je En wat gebeurde daarna? Eerst woonden mensen op de plek waar [00:05:40] ze werkten en ze noemden het niet eens werk ze noemden het gewoon leven en ze leefden gewoon zo in de guilders in de stammenstructuren zou je bijna kunnen zeggen.

Toen kwamen de fabrieken en toen werd er een [00:05:50] onderscheid gemaakt tussen werk en de rest van je leven. Want je ging naar de fabriek toe, dus een onderscheid. [00:06:00] Die fabrieken waren gemaakt en de vraag naar de producten was eigenlijk oneindig. Er was heel veel geld, allemaal leeggeroofd uit Amerika [00:06:10] en Azië, er was heel veel geld om te investeren, dus de vraag was oneindig.

Dus wat die fabriekseigenaren dachten was, hé, hoe kan ik nou zorgen dat ik meer produceer? [00:06:20] Hoe ging je dat doen? Als je bedrijfskunde hebt gehad of organisatiekunde. Dan weet je dat het waren die mensen die gingen aan de slag met de volgorde van de machines. En ze [00:06:30] gingen experimenteren met hoeveel licht laat ik door in mijn bedrijfsschap.

En zal ik met het geluid spelen hieraf. Dus dat waren hun eerste experimenten Nou dat is eigenlijk redelijk [00:06:40] overzichtelijk, redelijk heel goed gedaan. Daarna, een aantal decennia later, dachten ze nou, het moet even anders. Want er gaan heel veel mensen kapot in onze machines. [00:06:50] Mensen kregen klachten aan luchtwegen of…

Ledenmaten gingen in bewegende delen, toen zeiden ze anders gaan naleken op de machines, zijn ze een beetje [00:07:00] veiliger gemaakt, niet omdat het zielig was hoor, maar omdat het geld kostte. Zo is het gegaan. Toen kregen we een oorlog, de Eerste [00:07:10] Wereldoorlog. Vergeet waar gemakkelijk maar die is ook bestaan.

Toen kwam er eigenlijk een nieuwe behoefte En die nieuwe behoefte was, hoe zorgen we voor Continuële output, dus hoe zorgen [00:07:20] we dat als we een kanon maken, dat de legering van elke kanon gelijk is als de vorige. Want die van die kogels moet ook gelijk zijn, want dan kunnen we een soort van voorspellen hoeveel kracht zo’n kanon kan [00:07:30] hebben als een kogel geschoten wordt.

Nou, dat is eigenlijk best een slim idee in een oorlog. Zeker niet zoals in de Eerste Wereldoorlog. Daarna, in de Tweede Wereldoorlog gebeurde er iets [00:07:40] anders, dus die kwaliteit was redelijk voorspelbaar. Toen ging het over snelheid, hoe kunnen we sneller produceren. Toyota is er beroemd mee geworden, maar de Duitsers zijn er mee begonnen.

Hoe kunnen we snel [00:07:50] produceren? Toyota heeft bedacht met Lien, hoe zorgen we dat de wachttijd zo kort mogelijk is We knippen de proces op in stukjes en we zorgen dat elk [00:08:00] stukje even lang duurt want dan vloeit het lekker door het proces heen. Six Sigma kwam daarna overheen en die zei, hoe zorgen we dat we geen fouten maken, zodat het in één keer goed [00:08:10] gaat.

Dus dat is een nieuwe golf waarin versnelling is geweest in de productie Het zijn allemaal voorbeelden van hoe je met analytische logica steeds verder komt. Dus je kunt je [00:08:20] voorstellen, dit doen al een paar honderd jaar. We zijn hier gewoon echt super goed in geworden. Weet je welke golf we nu in zitten?[00:08:30]

A1. Dus we gaan nu nog sneller en nog beter door nog meer data te gebruiken. Gewoon letterlijk nog meer data. Langs A7, daar [00:08:40] in de Hollandse krant, daar staan ze, die datacenters Alleen maar bedoeld om de data die wij gebruiken met onze AI experimentjes te kunnen verwerken. Dus je ziet, [00:08:50] we zijn hier al een paar maanden bezig de hoeveelheid aan details neemt toe.

In elke volgende golf, ik durf geen voorspelling te doen of dit de laatste is, vind ik een [00:09:00] beetje moeilijk. Weet ik niks van, dit is wat ik waarneem en de verbanden die ik zeg maar leg. Super nodig, super goed, als ondernemer [00:09:10] met BTW doe ik dat op analytische logica Maar je kan je ook voorstellen dat er ergens een soort van eindigheid is.

Dus er is ook een ander soort logica dat [00:09:20] kan doen wat deze logica niet kan doen. En dat noemen we de systemische logica.

En in de [00:09:30] systemische logica zegt je, als ik een probleem heb, dan ga ik die niet oplossen. Maar mijn probleem is een symptoom. Dus dezelfde [00:09:40] gebeurtenis. Gaan dingen stuk, gaan mensen weg, kwaliteit is laag, kanten zijn ongevreden dezelfde gebeurtenis krijgt een andere [00:09:50] betekenis. In plaats van dat ik zeg ik ga zorgen dat nooit meer dingen stuk gaan, zeg ik als gevolg van wat gaan dingen stuk.

Dus je gaat in de systemische logica [00:10:00] op zoek naar vanuit welke verbinding is het logisch dat dit symptoom ontstaat En dan zit je dus in een heel [00:10:10] ander verhaal. En als je bezig bent met de verbindingen dan heb je eigenlijk niks aan de feiten, de daten de voorbeelden en de definities. Want dat [00:10:20] is allemaal symptoominformatie, hoef je helemaal niet te zijn.

Eerlijk gezegd ik luister nooit naar mijn opdrachtgevers. Ik heb één opdrachtgever gehad een keer, die schrijft mij een mail [00:10:30] van drie pagina’s. Ik heb heel die mail niet gelezen Ik dacht, dat is echt veel te, dan ging ze beschrijven wat er allemaal aan de hand was in haar team. Ik dacht, die heb je vooral voor jezelf geschreven niet [00:10:40] voor mij.

Dus ik heb hem niet eens gelezen want wat gebeurt er als ik dat ga lezen? Dan ga ik me inleven en associëren en misschien heb [00:10:50] ik ook nog wel tips en adviezen, echt verschrikkelijk. En dan blijf ik in de wereld waar mijn opdrachtgever al geweest is. Dus ik zit in dat [00:11:00] stukje, want dat is het enige waar mijn opdrachtgever me over kan vertellen Dus ik ga mee met het inzoomen en als ik inzoom zie ik geen enkele verbinding, dan zie ik vooral heel veel details.

[00:11:10] Hier zie je de complexiteit van details, het zijn heel veel details. Hoe plaats ik die details ten opzichte van elkaar? Hier, om de verbindingen te kunnen [00:11:20] waarnemen, ga je uitzoomen. Als je wilt weten hoe de structuur van dit gebouw is, Moet je niet kijken alleen [00:11:30] naar deze, maar dan moet je een beetje uitzommen en dan kijk je wat die draagt en waar de andere palen staan.

Dan heb je informatie over verbinding, kun je voorspellingen doen [00:11:40] over wat kan zo’n gebouw dragen en waar kun je dingen aan slopen en veranderen eventueel. Dus om verbindingen waar te nemen, moet je dus uitzommen, daarom luister ik niet [00:11:50] naar mijn opdrachtgevers. En dat is superleuk want mijn opdrachtgevers zijn hier.

Die vertellen mij hoe de wereld in elkaar zit. Ik luister de logica, dus ik kan hier zijn, en ik kan daar [00:12:00] zijn, en ik kan daar zijn. Dus daar is heel veel nieuwe informatie in dus heel veel mogelijkheden om te werken met het probleem. [00:12:10] Er zitten wel een paar specifieke elementen aan die vanuit de analytische logica best interessant zijn.

Want waar je hier probeert objectief te zijn, [00:12:20] is dat hier niet nodig. Hier is het subjectief. En hoe komt het dat het subjectief is? Omdat je waarneemt via je lichaam. [00:12:30] Dus dat onderbuikgevoel wat jij hebt, of die last die je voelt op je schouders, dan stel je dit aan en [00:12:40] hier zeg je super interessant. Dat vertelt namelijk iets over verbindingen want informatie over verbindingen gaat via je lichaam.

Dus je gebruikt geen [00:12:50] cognitie maar je gebruikt je lichaam En dat heeft zelfs een naam, dat heet fenomenologisch waarnemen. [00:13:00] Dit is ook eentje die je kunt overslaan als het niet nodig is, maar als je denkt die komt nog terug, dan pak je die er ook even bij. Fenomenologisch waarnemen betekent eigenlijk twee [00:13:10] dingen.

Het eerste is dat het betekent, ik neem waar wat er door mijn lichaam gaat is relevant. En het tweede is ik kan alleen [00:13:20] waarnemen, sorry dat betekent twee dingen. Het is, ik werk met hoe het zich nu laat zien. Dus het is niet vanuit een plan of een besluit of [00:13:30] wat ik graag zou willen dat er aan de hand is.

Dat betekent fenomenologisch. En de informatie gaat via mijn lichaam. [00:13:40] Twee superbelangrijke elementen dat is echt anders dan wat het hier is. En waar het hier ingewikkeld is, omdat je gruwelijk veel details hebt, is het hier ingewikkeld omdat je de [00:13:50] complexiteit van de verbinding hebt. De mate dat het systeem groter en ouder wordt, zijn er meer en meer verbindingen.

Dus heb je meer waar je mee te maken hebt en wordt [00:14:00] het lastiger om te begrijpen.

Dus de strategie is als volgt Je doet gewoon altijd wat je [00:14:10] doet, want we zijn hier al een paar miljoen jaar mee bezig. En onze maatschappij is dominant hierop ingericht. En ons [00:14:20] onderwijs is dominant hierop ingericht. En als gevolg daarvan, onze opvoeding is ook dominant hierop ingericht. Dus je blijft gewoon hier.

Want ik [00:14:30] waarnem, dit is ook een zijwegje waar ik het over slaap. Wat ik waarneem is, als mensen nog het gevoel hebben dat ze hier iets te halen hebben, vinden ze dit stom. En [00:14:40] dat klopt volgens de analytische logica als je zo in elkaar zit, is dit heel raar Dit is echt, dit gaat nergens over. Dit is lekker specifiek en concreet, [00:14:50] lekker objectief.

En hier moet je expres vanuit niet weten, ik weet niet, ik heb geen plan, ik heb geen doel, ik ga waarnemen wat er is en dat gebruik ik. Dat is echt kapot moeilijk [00:15:00] als je hier moet wachten Dus deze zeggen over die, dit zijn schrijvers, ja ik zou zelf het woord niet gebruiken maar ik snap het punt. Deze zeggen over die, [00:15:10] nou jullie zitten in het verkeerde te werken, klopt ook, maar in beide gevallen heb je er niks aan, daar gaat het niet over, het gaat niet over je gelijkheidsgeloofde, het een ander soort [00:15:20] logica dat je rondtipt.

Dus de beste strategie op dit moment is de volgende. Je begint gewoon hier, je gaat je gang en als er [00:15:30] ergens iets is dat je denkt, ik krijg een soort van onderbuikgevoel, wat moeten we er nou mee? Ik merk dat er herhaling is, dan heb je namelijk een symptoom te pakken. [00:15:40] Of met al je verstand en kennis en ervaring heb je geen idee wat te doen, dan ga je eventjes systemische logica toepassen.

Dit wordt ook wel eens de [00:15:50] onderstroom genoemd en dit de bovenstroom Dan ga je op zoek naar, hoe zit het hier eigenlijk met die verbindingen? Vragen zijn daar echt een supergoed middel voor. Je [00:16:00] zoekt naar een verbinding en zodra je merkt hé, mijn bandbreedte neemt toe, dan weet je dat er iets gebeurd is in die verbindingen En die informatie gebruik je om terug te [00:16:10] gaan naar de bovenstand.

Je moet altijd terug naar de bovenstand, want hier zit de actie, hier zit geen actie op. En in onze dominante [00:16:20] analytische wereld willen we toch wel graag eindigen met een actie. Dus dit is de beweging die je maakt voor nu. Ik heb nog een zijspoortje. Ik denk [00:16:30] eerlijk gezegd dat met drie tot vijf jaar veel meer dit genoeg wordt.

Iedereen wil het nu ook hebben over onderstroom. Er is heel [00:16:40] veel momentum om te zeggen hé laten we deze ook toevoegen Het is niet één of het ander, maar laten we het toevoegen laten we het meer integreren. Het feit dat wij het hier met elkaar over hebben, [00:16:50] bewijst dat al. En als ik kijk naar mijn portefeuille, mijn klantengroep ik kom bij een ziekenhuis bij een gemeente, bij een ministerie, bij een fabriek, bij [00:17:00] verzekers.

Er is eigenlijk geen branche meer te bedenken in Nederland die niet hier al mee in contact is geweest. Het is enorm veel momentum. De jongere generaties vinden dit [00:17:10] veel vanzelfsprekender dan… De 40-plussers. Dus ik vermoed dat het meer gaat integreren. En ik denk als ik over een jaar, [00:17:20] nou het zijn zeven, naar de foto van deze vlag kijk dat ik heel hard op mezelf moet durven.

Het is echt totaal. Dus dat het onderscheid veel minder expliciet is en [00:17:30] dat het meer geïntegreerd is. Dus je zit hier in de goede workshop. Je zit hier in de goede coaching. Fijne vragen zeg ik dan. En dan komen er wat vragen naar [00:17:40] mee te komen. Dit is de raakvraag uitleg over de analytische systeemjes. [00:17:50] Ik doe hem even sneller.

7 casus ingebracht door Judith

Video

Audio

Transcript

[00:00:00]

Ik ben een tijd geleden gevraagd door een bestuurder in Lindenburg met de vraag, wil je alsjeblieft ons directeurenteam [00:00:10] opnieuw kennis laten maken? Ze komen overal en nergens vandaan en we hebben het nodig om elkaar weer opnieuw te zien. Sommigen in een nieuwe rol die als [00:00:20] leerkrachtdirecteur zijn geworden enzovoorts Maar, zei deze bestuurder, we zaten met een voorbereidingsgroep van drie, het moet niet teveel de diepte in.[00:00:30]

Dat vind ik dan al een hele bijzondere, maar dat was van mij dat ik dacht, ik ga gewoon aftasten kijken, ook kijken hoe het loopt. Mag ik je onderbreken? [00:00:40] Ja doe alsjeblieft want ik probeer context te bepalen Dus als je zoiets hoort en je denkt… Dat doet iets met… Ja, je wilt iets, in een oem zo. [00:00:50] Mijn vraag zou zijn, als ik dat soort dingen krijg wat zeg je als je dit zegt?

En dan krijgen we boven tafel dat er een keer iemand heeft zitten huilen en dat het heel oncomfortabel was. Of [00:01:00] dat die persoon zelf niet veilig is of zo. En dan kun je veel beter onderhandelen over de grenzen. Dan zeg je, oké dus wat mag er niet gebeuren? Het mag niet over mijn vader en moeder [00:01:10] gaan.

Vernaf kan ik met je dealen. Mag er gehuild worden? Ja, ik kan het niet tegenhouden Soms gebeurt het. En hoe reageren we daar dan op als er een per ongeluk gehuild wordt [00:01:20] of is er misschien een taboe, iets wat verzweken wordt in dit systeem en mogen we daarom niet in die optie? Ik zou gokken dat die op de laatste zit.

En dan [00:01:30] heb je hem veel hanteerbaarder en dat betekent dus dat als je werkt dat je niet hoeft op te letten dat het te diep wordt, maar dat je dus vrij kunt bewegen. En een tweede [00:01:40] die ik dus ook altijd doe is in de briefing, dan zeg ik nou weet je, ik Ik kan niet geheel verspellen wat er gebeurt. Want om [00:01:50] diepe kennis te laten maken, kan het zijn dat we eens, zo zeg maar boem gezondheid, met elkaar iets aanraken Hoe wil je dat ik handel?

Wil je dat ik het [00:02:00] stop zet? Wil je dat ik het even met jou overleg Maak ik even een pauze Dus ik kan het afkappen, ik kan pauze maken, ik kan met een groep overleggen, hé jongens we [00:02:10] gaan wat dieper dan wat we voorzien hebben, is het nog in orde voor iedereen? Als het niet in orde is laat het weten want dan neem ik gewoon een ander afslagje.

Dus je geeft [00:02:20] je opdrachtgever, of degene die zegt ik wil niet de diepte in, volledige controle over wat er gebeurt als het per ongeluk wel de diepte in gaat. En daarmee, vanmorgen hadden [00:02:30] het over die autonomie, die is helemaal daar, jij bent Je deel van dat systeem, je bent een toevallige voorbijganger, dus je [00:02:40] bent een fatsoenlijke, vriendelijke voorbijganger waar ze wat aan hebben en dat doe je ook met andere kinderen.

[00:02:50] Hij gaat ondertussen voor mijn hoofd. In de uitvoering ben ik gaan zitten, ik had ongeveer 3 uur de tijd, en ik had aan de [00:03:00] voorkant gezegd, ik wil dat je een quote meeneemt wat iets zegt over jou. Die belangrijk voor je is op wat voor manier dan ook. Ze moesten die quotes bij mij [00:03:10] inleveren aan de voorkant, ik heb ze random uitgedeeld en gezegd, Jos ga elkaar opzoeken, als ik denk, deze quote wordt bij jou, dan ga ik zeggen, Sits, ik heb hier een quote en ik denk dat die bij jou hoort om dat.[00:03:20]

Dus ik heb ze ook wel tekst meegegeven. Leuk idee. Ja.

Daar kwam uiteindelijk, hebben we de groep weer bij elkaar [00:03:30] gebracht, ging het, heb je de juiste quote en wat zegt het over jou of je wel of niet de juiste quote hebt. Het ging echt weer over de persoon. Wat mij ontzettend opviel op dat moment was dat er heel [00:03:40] veel dingen verteld werden over privézaken De tranen waren er, de scheidingen kwamen voorbij, noem het maar.

Het ging niet over werk. [00:03:50] Dat puzzelde mij op dat moment. Het ging niet over werk. Op een gegeven moment… Het gaat eigenlijk nooit over werk. Als jij de [00:04:00] ruimte veilig moet maken, gaat het altijd over werk. Dus je hebt het heel goed gedaan. Ja, zo had ik hem dan niet helemaal bekeken. Want ik had wel [00:04:10] gedacht, we moeten openen die school en we moeten als collega’s met elkaar.

Dan heb je dus in de contractering had je dit kunnen [00:04:20] voorkomen door te zeggen dit is de noodprocedure als het boek op de diepte ingaat. Want dan kun je veel vrije bewegingen. Ja die vrije beweging [00:04:30] voelde ik niet. Dus in onze voorbereidingen ook in de uitvoering, zit ook iets als ik [00:04:40] weiger om mijn vrije bewegingsruimte af te laten.

Hetzij door mijn eigen gedachten, hetzij door instructies al dan niet expliciet van de mensen met wie ik werk. [00:04:50] Ja. Ja dank je. Ik kan op een briefje. Schrijf op zo, die moet je herhalen. Een tegeltje. [00:05:00] Mijn eigen vrije ruimte

Ik heb hem afgesloten met de bestuurder op dat moment, die dag, [00:05:10] en deze meneer gaf ook aan van, nou we bellen nog wel, dat deed hij ook, dus dat was heel mooi, en ik heb binnenkort [00:05:20] dus de vraag 2, wil je alsjeblieft nog een ochtenddeel verzorgen voor ons? Want ja, ik kreeg de vraag van de collega’s dat het toch wel ook wel iets over het [00:05:30] werk over,?

Waar ging het nu eigenlijk over? Oké check. Laten we even een moment afstemmen met de voorbereidingsgroep met wat vraag [00:05:40] je dan van mij? Jij bent opdrachtgever, wat wil je van mij? En wat kan ik daarin voor jou betekenen? Nou, dat moment is over twee of drie weken dat we met elkaar [00:05:50] weer om de tafel zitten met het idee wat kan ik voor jullie nog doen Voor het vervolg op wat we al gedaan hebben met elkaar.

Dus [00:06:00] dat is even waarin ik het verhaal bedenk van, zij hebben met elkaar een probleem en hoe vliegen we die aan? Gaan we de [00:06:10] analytische kant, gaan we de feiten, gaan we kijken, hoe zitten de scholen in elkaar, we zitten in Limburg, we hebben leegloop, gaan we samenwerken, gaan we bla bla bla bla bla. Of gaan we ook eens kijken naar [00:06:20] wat is er op bestuursniveau nodig om misschien ook die scholen in stand te houden Om de directeuren te ondersteunen.

En wat mij [00:06:30] daarin opgevallen is bij de eerste keer is dat de directeuren kwamen in beweging. Dus er zat ook een bewegingsopdracht bij. Dus ik ging met jou praten en met [00:06:40] die praten. Deze bestuurder zei al aan de voorkant, wil jij dat ik ook meedoe? Hoor jij bij een team, hoor jij bij deze… Dus met elkaar [00:06:50] praten is geen beweging, dat is contact maken.

En als ze dat heel makkelijk doen, zijn ze ontzettend rijp. Een beetje een onaardig woord maar dan is de eerste de beste [00:07:00] gelegenheid die ze kregen om dat te doen, die zouden ze doen. Als je met ze zou gaan bierkraatje stapelen in Arène, zouden ze het ook doen, omdat Voorkantverhaal, wij hoeven niet per se allerlei dingen [00:07:10] met elkaar te knutselen.

Nee het frame. Ik heb één keer gehad dat iemand zei in een teamcoaching, we doen toch niks met kleurtjes hè? [00:07:20] Nee, we doen niks met kleurtjes. Ik ben niet van de kleurtjes. En we zaten aan een grote tafel ik was in het ziekenhuis met het OK-team en ik had [00:07:30] zo’n bakje mee met die stiften. En ik had een stapel met gekleurde posters mee.

Wij zouden niks met kleurtjes doen! Ik heb heel die [00:07:40] stift-and-posts niet aangeraakt maar uit feite die kleurtjes er waren. En ze vroegen aan jou, wat kan jij voor ons betekenen? Het eerste [00:07:50] antwoord is niks. Ik kan helemaal niks voor jou doen. Ik ben beschikbaar om ergens iets aan te raken en beweging te herstellen, maar dat is eigenlijk niet wat ik [00:08:00] voor jou kan doen.

Het is wat ik voor jou kan faciliteren en kan dragen Dus er zit een soort van goeroe appel en als je daar een beetje [00:08:10] gevoelig voor bent of je vindt heel leuk, dan krijg je deze heel gemakkelijk. Dus je zegt niet nou helemaal niks maar in gedachten denk je, oh wacht even, ik moet even zorgen [00:08:20] dat ik daaruit blijf.

En wat ik hoor is dat ze zeggen, we hebben iemand nodig die ons even een zetje de goede richting geeft. Oh ja, dat is mijn vakker[00:08:30]

En dan zo’n eerste mag ik gewoon praten Ja, ga maar door. En [00:08:40] als jullie allemaal gedacht hebben, moet je maar een hart op moeder dan maken we het samen. Kijk die eerste, dat is een prachtig mooi idee, die quotes van, dat geeft heel veel veiligheid. Dat houdt je [00:08:50] uit wat bij de moeder gebeurt. En dat ze dan toch ervoor kiest om te doen.

Een eigen vrije keuze. Dus het geeft je ook een beetje informatie over waar het [00:09:00] beste ruimte voor is. Maar als het vervolgens niet gedragen wordt in een kader dan gaat het makkelijker die kant op. [00:09:10] Dus als je ook wel de bandbreedte verbinding en beweging had gedaan, dan had je kunnen zeggen ja, dus wat we hier doen is dat we verbindingen met elkaar organiseren en je [00:09:20] merkt dat er De beweging komt in onze relatie van mens tot mens.

Dus dat is waar we nu zijn en als we die genoeg hebben, als die [00:09:30] sterk genoeg is, kunnen we daarna doorschakelen naar van professional naar professional. Dus zo kun je die bandbreedte-beweging-verbinding meedoen. Als je [00:09:40] analieten systemisch vooraf als camera meegenomen zou hebben, dan zeg je een deel van het werk wat we doen is hier, dat gaat over de goede afspraken maken, En een ander [00:09:50] deel van het werk wat we doen is hier, dat is vertellen hoe je hond heet en hoe leuk het is om met hem te wandelen.

Want dat heeft hier een verbinding. En we hebben dus alle twee nodig. En [00:10:00] dan komt er een vraag voor een vervolg. We zeggen ja, we zijn vooral hier geweest. En ik begrijp dat dit vervolg deze kant op gaat. Maar als er zo’n honger is naar verbindingen dan [00:10:10] kunnen we hier nog helemaal niet zijn. Want eerst moet dit zijn.

Wat merk je nu in het dagelijkse omgang van deze verbindingen Wat is er veranderd? Wat gaat er makkelijk [00:10:20] Fijn, neem dat mee naar boven. Dus je maakt het jezelf makkelijk als je zo’n framing eerst even neerzet. En dan doe je [00:10:30] prachtige systemische interventies zonder dat je eerst de hele boel hoeft uit te leggen.

Of dat je een geweten op de prop hoeft te komen of wat dan ook. Dus ik bedraag die kennis [00:10:40] om te zeggen welke stappen moet ik hier zetten. Leuke klus. Een hele leuke [00:10:50] klus

Scroll naar boven